لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

بحرین سه زندانی شیعه را اعدام کرد


عکس تزئینی است.
عکس تزئینی است.

دولت بحرین سه زندانی شیعه را که در کشتن سه افسر پلیس در سال ۲۰۱۴ مجرم شناخته شده بودند، روز یکشنبه اعدام کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، اعدام های روز یکشنبه، ۲۶ دی ماه، که طی دو دهه اخیر در بحرین سابقه نداشته است، منجر به انتقادات بسیاری از سوی مقامات کشورهای منطقه و دیگر نقاط جهان شده است.

ایران که یکی از منتقدان اصلی دولت سنی بحرین محسوب می شود در واکنش به اعدام این سه مرد شیعه، مجازات آنها را «بی احتیاطی» خطاب کرد.

بنا به خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، حین محکوم کردن اعدام سه زندانی بحرینی گفت «حکومت بحرین با این اقدام نسنجیده خود بار دیگر نشان داد که در پی حل مسالمت آمیز و گشودن راهی برای برون رفت از بحران بحرین نیست.»

از سوی دیگر، بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، نیز در بیانیه ای در واکنش به این اعدام ها گفت دولت بریتانیا با مجازات اعدام مخالف است و این مسئله را با دولت بحرین نیز مطرح کرده است.

حکومت بحرین وجود تبعیض علیه شیعیان را رد کرده و در عوض ایران را متهم به دخالت در امور داخلی خود و تحریک افکار عمومی به قصد ایجاد ناآرامی می‌کند، اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

عباس السمیع، سامی المشیمع، و علی السنکیس در سال ۲۰۱۵ میلادی در ارتباط با پرونده قتل سه مامور پلیس – دو بحرینی و یک اماراتی – در سال قبل از آن محکوم شدند، اما گروه‌های حقوق بشری می‌گویند آنها زیر فشار اعتراف کرده اند. مقام‌های بحرین اعمال شکنجه برای اعتراف گیری از متهمان را رد کرده‌اند.

فعالان حقوق بشر در بحرین به اعدام این سه مرد شیعه واکنش شدید نشان دادند و روز یکشنبه را «روز سیاه» برای این کشور خطاب کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG