لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۳

تظاهرات در پایتخت بحرین در اعتراض به اعدام احتمالی سه زندانی شیعه


عکس آرشیوی از تظاهرات ضدحکومتی گروهی از شیعیان بحرین در خیابان های منامه - دی ماه ۱۳۹۴
عکس آرشیوی از تظاهرات ضدحکومتی گروهی از شیعیان بحرین در خیابان های منامه - دی ماه ۱۳۹۴

به دنبال انتشار گزارش های تایید نشده ای درباره اعدام احتمالی سه زندانی شیعه بحرینی متهم به ارتباط با حمله مرگبار سال ۲۰۱۴ میلادی، صدها نفر از مردم آن کشور روز شنبه به خیابان‌های منامه پایتخت بحرین ریختند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فراخوان برای برگزاری تظاهرات پس از آن مطرح شد که خانوده‌های این سه مرد جوان در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که مسئولان آنها را برای ملاقات با متهمان در زندان «جاو» احضار کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مسئولان زندان دلیل احضار را به خانواده‌های زندانیان نگفته‌اند، اما به آنها شماره تلفنی داده‌اند تا برای تحویل گرفتن وسایل شخصی بستگانشان زندانی شان تماس بگیرند.

عباس السمیع، سامی المشیمع و علی السنکیس در سال ۲۰۱۵ میلادی در ارتباط با پرونده قتل سه مامور پلیس – دو بحرینی و یک اماراتی – در سال قبل از آن محکوم شدند، اما گروه‌های حقوق بشری می‌گویند آنها زیر فشار اعتراف کرده اند.

مقام‌های بحرین اعمال شکنجه برای اعتراف گیری از متهمان را رد کرده‌اند.

به نوشته رویترز، بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از تجمع امروز منتشر شده، معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی که بر روی آنها شعارهایی علیه اعدام نوشته شده، صدور حکم اعدام برای این افراد را محکوم کرده‌اند.

نیروهای امنیتی نیز در این تظاهرات حضور داشتند اما گزارشی از برخورد و درگیری ارسال نشده است.

صدور و اجرای حکم اعدام در این کشور کوچک مسلمان حاشیه خلیج فارس، که از همپیمانان ایالات متحده در منطقه است، به ندرت اتفاق می‌افتد و آخرین مورد اعدام در سال ۲۰۰۸ میلادی بوده است.

این کشور در سال‌های اخیر شاهد تظاهرات شیعیان در اعتراض به آنچه اعمال تبعیض علیه خود توسط حاکمان سنی می‌خوانند، بوده است. عمده جمعیت بحرین را مسلمانان شیعه تشکیل می‌دهند.

حکومت بحرین وجود تبعیض علیه شیعیان را رد کرده و در عوض ایران را متهم به دخالت در امور داخلی خود و تحریک افکار عمومی به قصد ایجاد ناآرامی می‌کند. اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG