لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۱

نخست وزیر بریتانیا بر همکاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس برای «مقابله با تهدید ایران» تاکید کرد


ترزا می، نخست وزیر بریتانیا با حضور در نشست «شورای همکاری خلیج»، از سیاست این کشور در تعمیق روابط امنیتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مقابله با «رفتار تهاجمی ایران در منطقه» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم می که روز چهارشنبه ۱۷ آذر در نشست شورای همکاری خلیج فارس در بحرین شرکت کرد، گفت: «بریتانیا نسبت به حفظ امنیت خلیج [فارس] در دراز مدت، تعهدی پایدار دارد و تصمیم گرفته است تا سه میلیارد دلار دیگر در این زمینه سرمایه‌گذاری کند.»

در نشست شورای همکاری خلیج فارس، سران کشورهای عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، کویت، بحرین و عمان حضور داشتند.

خانم می با بیان اینکه باید همکاری‌ها برای مقابله با بازیگرانی که بی‌ثباتی را در منطقه تقویت می کنند افزایش یابد، خطاب به کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: «می خواهم اطمینان دهم که من تهدید ایران علیه کشورهای خلیج فارس، و وسیع تر در خاورمیانه، را مشاهده کردم. بریتانیا برای مقابله با این تهدید کاملا متعهد به همکاری‌های استراتژیک با شماست.»

نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که دولت او خواستار یک مشارکت امنیتی است که شامل سرمایه گذاری دفاعی در کشورهایی مانند بحرین باشد.

بریتانیا در حال حاضر یک پایگاه دریایی در بحرین دارد.

کشورهای خلیج فارس طی سالهای اخیر بارها ایران را به دخالت در امور داخلی خود و ایجاد بی ثباتی متهم کرده‌اند. سال گذشته نیز در پی حمله معترضان به اعدام یک روحانی شیعه توسط عربستان به اماکن دیپلماتیک این کشور در ایران، ریاض روابط خود را با تهران قطع کرد و برخی از کشورهای عربی نیز سطح روابط خود را کاهش دادند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG