لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

بحرین می گوید «بدون محدودیت» از کمیسر حقوق بشر سازمان ملل برای بازدید دعوت می کند


زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد - آرشیو
زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد - آرشیو

به دنبال انتقادهای اخیر از کارنامه حقوق بشر منامه، رسانه‌های بحرین روز چهارشنبه از دعوت پارلمان آن کشور از زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای انجام یک بازدید «بدون محدودیت» از بحرین خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، ضمن استقبال از این دعوت گفته است در چنین سفری باید به مواردی مانند برخی گزارش‌ها از اعمال شکنجه و سرکوب فعالان و احزاب سیاسی در بحرین پرداخته شود.

به نوشته روزنامه «اخبار الخلیج»، نمایندگان پارلمان به دنبال ادعای رعد الحسین درباره نقض حقوق بشر در بحرین از او برای سفر دعوت کرده‌اند. به گفته آنها تحقیقات کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل هیچ محدودیتی نخواهد داشت.

محمد المنصور رئیس بخش خاور میانه و شمال آفریقای اداره حقوق بشر سازمان ملل به رویترز گفته است اعضای تیم فنی این نهاد بین المللی که فوریه سال گذشته به بحرین سفر کرده بودند، نتوانستند از بازداشتگاه‌های آن کشور بازدید کنند.

به گفته او، آقای زید رعد الحسین از این دعوت استقبال کرده است، اما چنین سفری باید با هدف بررسی وضعیت حقوق بشر در بحرین انجام شود، نه آن که یک فرصت تشریفاتی برای گرفتن چند عکس یادگاری باشد.

اکثریت جمعیت بحرین مسلمان شیعه هستند، اما حکومت پادشاهی آن سنی مذهب است که در چند سال اخیر با تظاهرات خیابانی شیعیان - که خواستار سهم بیشتری در حکومت و اداره کشور هستند - روبرو بوده است.

مسئولان بحرین از سال ۲۰۱۱ و آغاز این اعتراضات تاکنون، علاوه بر دستگیری فعالان و لغو تابعیت رهبر معنوی شیعیان آن کشور، دستور انحلال یک گروه عمده شیعه را صادر و روند قضایی برای تعطیلی یک گروه سکولار را نیز آغاز کرده است.

حکومت بحرین معترضان را به دامن زدن به خشونت و درگیری های فرقه‌ای متهم می‌کند و اتهامات مطرح شده از سوی فعالان در مورد نقض حقوق بشر را رد می‌کند. مقام‌های بحرینی همچنین حکومت ایران را به حمایت از اعتراضات متهم کرده‌اند.

بحرین متحد واشنگتن در خاور میانه و میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده بوده و مانند بسیاری از کشورهای عرب سنی حوزه خلیج فارس، از جمله عربستان سعودی رقیب ستنی ایران، از گسترش تحرکات جمهوری اسلامی ایران در منطقه نگران است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG