لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

مقام ارشد قضایی کشته شدن مهسا امینی را «سناریوی از پیش طراحی‌شده» خواند


مهسا امینی
مهسا امینی

احمد رضا پورخاقان، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، روز شنبه گفت به نظر می‌رسد مرگ مهسا امینی یک سناریوی از پیش طراحی شده بود.

او افزود اما چون «صاحب‌نظران اطلاعاتی» هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که این مرگ توسط دشمن برنامه‌ریزی شده باشد، فعلا نمی‌شود این طور گفت.

بنا به ادعای این روحانی حکومتی، مرگ مهسا در مقابل دوربین بود و نتیجه «تحقیقات فراوان» درباره بدرفتاری گشت ارشاد و نیروهای امنیتی با او منفی بود.

پورخاقان تجمع اعتراضی ده‌ها هزار ایرانی در برلین را «لودگی‌ها و حرکات جنسی» خواند و از معترضان ایرانی با عنوان «اغتشاشگران و مزدوران خارجی» یاد کرد.

ادعاهای این مقام دولت ایران در حالی است که در جریان بررسی‌های پزشکی قانونی، مقامات این سازمان درخواست حضور پزشکان معتمد خانواده مهسا (ژینا) در کمیته بررسی را نپذیرفتند، و بعدها امجد امینی، پدر مهسا امینی افشا کرد که مقامات پزشکی قانونی به او گفته بودند که «هر چیزی که به صلاح مملکت باشد» را در گزارش پزشکی قانونی خواهند نوشت.

این درحالی است که اتخاذ چنین رویه‌هایی از سوی مقامات جمهوری اسلامی مسبوق به سابقه است و کشته شدن ندا آقاسلطان در جریان اعتراضات سال ٨٨ را هم به «دشمن» منتسب کردند.

قابل ذکر است که مسئولان جمهوری اسلامی کشته شدن بسیاری از معترضان در هفته‌های اخیر را نیز ناشی از اتفاقاتی همچون خودکشی و افتادن از بلندی عنوان کرده‌اند.

این درحالی است که بر اساس آمار موجود به دنبال اعتراضات سراسری پس از مرگ مهسا امینی از ۲۶ شهریور تا چهارم آذر، دستکم ۴۴۸ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۳ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

XS
SM
MD
LG