لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

درخواست زنان ایرانی‌ایتالیایی و قانون‌گذاران ایتالیا: به توقف اعدام معترضان در ایران کمک کنید


گروهی از فعالان زن ایرانی ایتالیایی در مجلس ایتالیا
گروهی از فعالان زن ایرانی ایتالیایی در مجلس ایتالیا

دوازده تن از نمایندگان پارلمان ایتالیا و جمعی از زنان ایرانی-ایتالیایی و کنشگران مدنی فعال در زمینه حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه در رم به اتفاق از دولت ایتالیا خواستند که با مداخله خود از صدور حکم اعدام و اجرای مجازات معترضان در ایران جلوگیری کند.

این افراد در اعتراضات سراسری خیابانی جاری در ایران که پس از مرگ مهسا امینی آغاز شد، شرکت کردند.

لیا کوارتاپله، از نمایندگان حزب دموکرات در پارلمان ایتالیا، گفت: «زمان آن فرا رسیده است که دولت ایتالیا در مورد وضعیت ایران موضع‌گیری کند. احتیاط دیگر موجه نیست. ما به عنوان قانون‌گذار در کنار مردم ایران هستیم.» حزب او میزبان این نشست با حضور فعالان ایرانی ایتالیایی در مجلس سفلی (نمایندگان) ایتالیا بود.

این هفت کنشگر ایرانی-ایتالیایی پیراهن‌هایی با شعار «زنان، زندگی، آزادی» به تن داشتند.

نگین بانک، که از سال ۱۹۹۷ در ایتالیا زندگی می‌کند، گفت: «ما از ایتالیا می‌خواهیم روابط دیپلماتیک خود با ایران را متوقف کند و فوراً برای لغو احکام اعدام صادر شده برای معترضان اقدام کند.»

مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکنون چندین معترض را به اعدام محکوم کرده‌اند و هزاران معترض دیگر همچنان در بازداشت به سر می‌برند و در زندان‌ها در انتظار محاکمه هستند.

* توضیح سردبیری: در نسخه اصلی این مطلب، با پیروی از مقررات تعیین‌شده از سوی برگزارکنندگان کنفرانس مطبوعاتی در مجلس سفلای ایتالیا (کامرا دی دپوتاتی)، تنها نام کوچک فعالان ایرانی‌-‌ایتالیایی آورده شده بود تا از بروز هرگونه تبعاتی برای خانواده‌های آنها در ایران جلوگیری شود.

پس از انتشار این مطلب، نگین بانک به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که با مقررات تعیین‌شده موافق نکرده بود. او به بخش فارسی صدای آمریکا اطلاع داد که می‌خواهد از نام کاملش استفاده شود.

این مطلب بر همین اساس به‌روزرسانی شد.

XS
SM
MD
LG