لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۴

شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری در ایران به ۴۴۸ تن رسید


آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛چهارم آذر
آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛چهارم آذر

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا چهارم آذر ۴۴۸ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۳ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان چهارم آذر ۱۸۱۷۰ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد هویت ۳۳۱۲ تن مشخص شده است.

با تداوم اعتراضات سراسری شمار شهرهای معترض نیز به ۱۵۶ شهر افزایش یافت. ۱۴۳ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۵۹ دانشجو بازداشت شده‌اند.

در این روز همچنین ۱۰۹۵ تجمع شهری و دانشگاهی در سراسر کشور صورت گرفت که کماکان با خشونت از سوی نیروهای امنیتی همراه بود.

گفتنی است شبکه حقوق بشر کردستان هم روز جمعه اعلام کرد در جریان اعتراضات ضدحکومتی جاری، تا کنون ۱۰۵ شهروند کُرد از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

در میان کشته‌شدگان اسامی پنج زن و همچنین ١١ کودک به چشم می‌خورد که هشت نفر از آنها تنها ۱۶ سال سن داشتند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، ۴۲ نفر از کشته‌شدگان کُرد در استان آذربایجان غربی، ۳۴ نفر در استان کردستان، ٢۰ نفر در استان کرمانشاه، یک نفر در استان ایلام، پنج نفر در استان تهران، یک نفر در استان خراسان رضوی، یک نفر در استان قزوین، و یک نفر در استان البرز جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین در نتیجه حملات پهپادی، موشکی، و توپخانه‌ای سپاه پاسداران به مقر احزاب کُرد ایرانی مستقر در کردستان عراق در تاریخ‌های ۶ مهر، ۲۳ آبان، و ٣۰ آبان، ٢١ نفر از اعضای این احزاب و خانواده‌هایشان کشته شده‌اند.

در این گزارش، اشاره‌ای به تعداد زخمی‌شدگان و بازداشتی‌های کُرد نشده است؛ اما نگاهی اجمالی به گزارش‌های ارائه‌شده و گفته‌های شاهدان محلی حاکی از زخمی شدن و دستگیری ده‌ها شهروند کُرد است.

XS
SM
MD
LG