لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

کمیسر حقوق بشر آلمان: در ایران زنانی که خواستار حقوق خود هستند بازداشت و اعدام می‌شوند


خشونت علیه زنان
خشونت علیه زنان

لوئیز آمتسبرگ، سیاستمدار شناخته‌شده و کمیسر حقوق بشر و کمک‌های بشردوستانه دولت فدرال آلمان، به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان گفت: « در ایران نیز زنانی که خواستار حقوق خود هستند مورد ضرب و شتم، بازداشت و اعدام قرار می‌گیرند.»

او به‌عنوان مثالی دیگر از اوکراین یاد کرده که در تهاجم روسیه به این کشور، سربازان روسی از خشونت جنسی به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کنند. خانم آمتسبرگ گفت: «ما باید با خودمان صادق باشیم و بدانیم که خشونت علیه زنان و کودکان در اطراف ما وجود دارد.

به‌گفته این کمیسر حقوق بشر همچنین زنان افغانستان که از زمان به‌دست گرفتن قدرت توسط طالبان، از خود در برابر ممنوعیت‌ها، تبعیض‌ها و خودسری‌ها دفاع کرده‌اند، مشمول این خطرها هستند.

کمیسر حقوق بشر آلمان افزود: «اگر می‌خواهیم به‌طور مؤثر با خشونت علیه زنان مقابله کنیم، باید به ریشه‌های این مشکل بپردازیم.»

این سیاستمدار همچنین می‌گوید: «علاوه بر تقویت حقوق و منافع زنان، باید اطمینان حاصل کنیم که زنان در فرآیندهای تصمیم‌گیری، مشارکتی افزون‌ دارند.» خانم آمتسبرگ این را تنها راه برای ایجاد «تغییر واقعی در روح سیاست خارجی فمینیستی» برشمرده است.

گفتنی است جو بایدن نیز روز چهارشنبه در آستانه ۲۵ نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان و آغاز «کمپین ۱۶روزه اقدام جهانی علیه خشونت‌های جنسیتی» بیانیه‌ای صادر کرد.

او در بخشی از این بیانیه به خشونت و سرکوب علیه زنان ایرانی اشاره کرده و نوشت: «ما در کنار زنان ایران هستیم که برای مطالبه حقوق بشر و آزادی‌های اساسی خود با خشونت و ظلم روبرو هستند.»

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز روز جمعه در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی رفع خشونت علیه زنان، به اعتراضات ایران اشاره کرد.

او در این بیانیه با اشاره به حقوق زنان و دختران در ایران تحت حکومت جمهوری اسلامی نوشت: «پس از مرگ مهسا امینی، روایت‌های دلخراشی شنیدیم که چگونه پلیس گشت ارشاد حقوق انسانی زنان و دختران شجاع ایرانی را که جان خود را برای اعتراض به بی عدالتی به خطر انداختند، زیر پا گذاشت.»

XS
SM
MD
LG