لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

دختران مسعود مصاحب: شرایط جسمانی پدرمان وخیم است و زیر تهدید و فشار قرار دارد


از چپ: مسعود مصاحب و دخترهایش، فانک مانی و نیلو مصاحب در جریان تولد ۷۰ سالگی مسعود مصاحب در اتریش
از چپ: مسعود مصاحب و دخترهایش، فانک مانی و نیلو مصاحب در جریان تولد ۷۰ سالگی مسعود مصاحب در اتریش

دختران مسعود مصاحب، شهروند اتریشی ایرانی زندانی در ایران از وخامت حال او در زندان خبر داده و خواستار آزادی او شدند. دو دختر آقای مصاحب که ساکن اتریش هستند، در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفتند پدرشان در زندان با فشار و تهدید روبرو است.

نیلو مصاحب و فانک مانی دختران مسعود مصاحب روز دوشنبه ۲۲ فروردین در گفت‌وگویی با صدای آمریکا از شرایط وخیم پدرشان گفتند. نیلو مصاحب گفت که پدر ۷۵ ساله‌اش با مشکلات تنفسی جدی روبرو است و به جراحی چشم هم نیاز دارد.

مسعود مصاحب حدود سه سال و نیم است در ایران و در زندان اوین است.

نیلو مصاحب گفت: «امروز با خبر شدیم که حالش خوب نیست، تب شدید دارد، در ناحیه قفسه سینه با درد روبرو است و تنفس برایش سخت است. در دسامبر ۲۰۲۰ یک بار در زندان به کوید مبتلا شد. نگران هستیم که شاید دوباره مبتلا شده باشد.»

او افزود: «درست از او نگهداری نمی‌شود به دکتر اوین مراجعه کرد که پاسخی که گرفت این بود که نمی‌داند مشکل چیست چرا که پزشک متخصص ریه نیست. به او حتی یک روز هم مرخصی نمی‌دهند و شرایطش خیلی بد است.»

به او گفته‌اند روی کاغذ نوشته و امضا کند که او از این که از دریافت عمل جراحی خودداری می‌کند و ممکن است بمیرد با خبر است. می‌خواهند او این را امضا کند که اگر درگذشت، مسئولیتش با آن‌ها نباشد
فانک مانی، دختر مسعود مصاحب

فانک مانی، دختر دیگر مسعود مصاحب هم از فشار بر پدر خود خبر داد و گفت: «ما خیلی نگران هستیم چرا که شکرالله جلبی ماه پیش در زندان درگذشت. بکتاش آبتین هم در ماه ژانویه بود که جان سپرد. مقامات می‌دانستند این دو به شدت بیمار هستند ولی از کمک درمانی کافی برخوردار نبودند. مورد پدر ما هم همین است. جای شگفتی است که او توانسته سه سال و نیم در این شرایط دوام بیاورد.»

فانک مانی همچنین گفت که پدرش با تهدید قطع ارتباط تلفنی و ملاقات روبرو است و تحت فشار است که نامه‌ای را امضا کرده و مسئولیت جان خود را برعهده بگیرد.

او افزود: «از او می‌خواهند زیر عمل جراحی برود و او نمی‌خواهد در ایران عمل شود چرا که همان روزی که عمل شده یا روز بعد او را به اوین بازمی‌گردانند و آن‌جا هم امکانات لازم (برای پایش) وجود ندارد. به او گفته‌اند روی کاغذ نوشته و امضا کند که او از این که از انجام عمل جراحی خودداری می‌کند و ممکن است بمیرد، آگاه است. می‌خواهند او این را امضا کند که اگر درگذشت، مسئولیتش با آن‌ها نباشد.»

از راست: نیلو مصاحب، فانک مانی و مسعود مصاحب
از راست: نیلو مصاحب، فانک مانی و مسعود مصاحب

فرزندان مسعود مصاحب در پایان و به زبان فارسی، پیامی برای پدر خود فرستادند.

فانک مانی گفت: «پاپا، خیلی خیلی دلمان تنگ شده برای تو و وقتی برگشتی همه جشن‌هایی که این مدت میس کردی (از دست داده‌ای) را با هم جشن می‌گیریم. همین طور قوی باش و امیدوارم به زودی تو را ببینیم.»

نیلو مصاحب هم گفت: «بابا بدان که این‌ جا ما همه کار داریم می‌کنیم که کمک کنیم تو از آن جهنم دربیای و برگردی خانه. همگی منتظرت هستیم و خیلی دوستت داریم.»

در حال حاضر افرادی چون عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، شهاب دلیلی، (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا) احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، کامران قادری، (شهروند اتریشی‌-‌ایرانی) جمشید شارمهد (شهروند ایرانی آلمانی) و بنجامین بریر گردشگر فرانسوی، در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG