لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

وکیل شهاب دلیلی: با توجه به وضعیت فعلی تصمیم گرفتیم پرونده او را علنی کنیم


جیسون پوبلیت، وکیل مدافع شهاب دلیلی
جیسون پوبلیت، وکیل مدافع شهاب دلیلی

وکیل شهاب دلیلی می‌گوید که با توجه به وقایع اخیر و گزارش‌‌های خبری در رسانه‌های آمریکایی، اروپایی و ایرانی، «بهتر دیدیم که قضیه زندانی شدن شهاب دلیلی را علنی کنیم.«

جیسون پوبلیت، وکیل شهاب دلیلی، زندانی دارای اقامت دائم آمریکا، در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما چند سالی است که در سکوت با آقای دلیلی و خانواده‌اش در گینزویل در ویرجینیا همکاری می‌کنیم. اما با توجه به وقایع اخیر صلاح دیدیم که قضیه را عمومی و رویه دیگری را پیگیری کنیم.»

شهاب دلیلی، شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا که شش سال است در ایران زندانی است. مقامات امنیت ایران از همسر او خواسته بودند تا پرونده او را در سکوت کامل پیگیری کند.

پوبلیت در تغییر رویه پیگیری پرونده شهاب دلیلی می‌گوید: «این تصمیمی بود که خانواده او انتخاب کرد و می‌خواهند در حمایت از آقای دلیلی که غیرمنصفانه به اوین افتاده، فعالیت کنند.»

این وکیل با اشاره به سفر شهاب دلیلی به ایران برای شرکت در مراسم خاکسپاری پدرش و دستگیری در هنگام بازگشت، اضافه کرد که «متاسفانه این داستان را قبلا دیدهایم و بارها هم تکرار شده است. او غیرقانونی دستگیر شد، و در پی اتهام‌هایی غیرواقعی محکوم شد.»

وکیل شهاب دلیلی می‌گوید رابرت مالی، رئیس هیات مذاکره کننده آمریکایی در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران در وین، از تمامی ابزارها و اختیارات لازم برای پیگیری آزادی تمامی گروگان‌ها برخوردار است.

رابرت مالی که رئیس هیات مذاکره کننده آمریکایی در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران در وین است، تمامی ابزارهای لازم برای آزادی تمامی گروگان‌ها را در اختیار دارد
جیسون پوبلیت، وکیل شهاب دلیلی

نزار زکا، یکی از زندانیان آزاد شده از ایران که مدتی با شهاب دلیلی هم‌سلول بوده، در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «پرونده شهاب دلیلی خیلی مهم است و مهم است که شهاب را جا نگذارند. شهاب دلیلی هم باید بخشی از مساله آزادی گروگان‌ها باشد.»

آقای زکا افزود: «این برای دولت آمریکا، مذاکره‌کنندگان در وین مهم است و باید بدانند شهاب باید آزاد شود در غیر این صورت چیزی حل نشده و برای حل مدل اقتصادی گروگانگیری، حداقل در حال حاضر، شهاب هم باید آزاد شود.»

نزار زکا گفت:‌«من و شهاب دلیلی، انوشه آشوری، ژیو وانگ در یک سلول بودیم و از همدیگر حمایت می‌کردیم. شهاب اقامت دائم آمریکا دارد همه خانواده‌اش شهروندان آمریکایی هستند. درست است که پرونده او تا حالا رسانه‌ای نشده ولی دولت آمریکا از آن مطلع است و خیلی‌ها روی آن کار کرده و می‌کنند. مهم است شهاب دلیلی به خانه بازگردانده شود.»

در حال حاضر از دیگر شهروندان خارجی یا ایرانیان دوتابعیتی محبوس در ایران میتوان به سیامک و باقر نمازی و عماد شرقی شهروندان ایرانی-آمریکایی، مهرداد رئوف شهروند ایرانی-بریتانیایی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، مسعود مصاحب و کامران قادری شهروندان ایرانی-اتریشی، فریبا عادلخواه شهروند ایرانی-فرانسوی، ناهید تقوی شهروند آلمانی ایرانی‌تبار، و همچنین بنجامین بریر گردشگر فرانسوی اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG