لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۱

برنامه صفحه آخر؛ فساد مالی در میان مقام‌های ایران از کرسنت تا پولشویی در موناکو


برنامه صفحه آخر جمعه یکم دی به بررسی فساد مالی در میان مقام‌های رده بالای کشور اختصاص داشت.

در این برنامه روح الله زم، روزنامه نگار، با ارائه نامه‌ای که محمد رضا رحیمی، رئیس دیوان محاسبات کشور در سال ۱۳۸۵ به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود، به اتهامات مطرح شده علیه مقام‌های عالی جمهوری در مورد پرونده معامله با شرکت کرسنت پرداخت.

در این نامه، رئیس دیوان محاسبات توضیح داده است که آقایان ابطحی در ریاست جمهوری و ولایتی در دفتر رهبری در جریان جزئیات کامل عقد قرارداد فروش گاز با شرکت کرسنت، بوده اند.

در ادامه نامه آمده است که نماینده این شرکت با آقای حجازی در دفتر رهبری نیز ملاقات داشته است. براین اساس، قرارداد کرسنت با شرکت ملی نفت ایران منقعد شد اما آقای زنگنه وزیر نفت آن را به دلیل ایراداتی متوقف کرد، با این حال در پی دیدار نماینده شرکت کرسنت با غلامعلی حداد عادل و علی اصغر میرحجازی از دفتر رهبری، دوباره قرارداد فعال شد.

بر اساس این نامه، دیوان محاسبات علی ترقی جاه، از نزدیکان حداد عادل را متهم کرد که مبلغ دو میلیون دلار به عنوان پورسانت از شرکت کرسنت دریافت کرده است. ضمن اینکه آقایان محمد رضا باهنر، نماینده پیشین مجلس، محمد حجازی فرزند حجازی دفتر رهبری، نوبخت از ۱۰۰ تا ۲۱۰ میلیون تومان دریافت کرده‌اند. در نامه همچنین آمده است که به ابراهیم رئیسی، معاون اول وقت قوه قضائیه نیز ۱۰۰ هزار دلار پرداخت شده است.

رئیس دیوان محاسبات نوشته که پس از مطلع شدن از این موارد در مطبوعات، خواستار لغو قرارداد کرسنت شده اما از سوی حداد عادل و حجازی توبیخ شده است.

در بخش دیگری از برنامه، روح الله زم همچنین از انتقال پول مجتبی خامنه‌ای توسط برخی موسسات مالی به خارج و پولشویی یک دلال در موناکو به نفع او خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG