لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

قائم مقام وزارت کشور از دستگیری ۳ تا ۴ نفر به اتهام اسیدپاشی خبر داد


عکس از آرشیو. نمایی از اصفهان
عکس از آرشیو. نمایی از اصفهان

قائم مقام وزارت کشور ایران، از دستگیری ۳ تا ۴ نفر به اتهام دست داشتن در اسید‌پاشی به زنان و دختران در شهر اصفهان، خبر داد.

مرتضی میرباقری روز دوشنبه به خبرگزاری‌های داخلی ایران گفت که اسیدپاشی‌های اصفهان زنجیره‌ای نبوده است و تاکنون سه تا چهار نفر به عنوان متهم دستگیر شده‌اند.

به گفته او، وزیر کشور ابعاد این مسئله را با استاندار اصفهان بررسی کرده است، «با این اقدامات جنون آمیز مقابله می‌شود و نوع و شدت مقابله در کاهش این گونه اقدامات موثر است.»

پیش از این، حسن رحیمی، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان، این فرضیه که اسیدپاشان اصفهان به طور باندی و گروهی عمل کرده‌اند را نادرست دانسته و از تشکیل ستادی رسیدگی به این موضوع خبرداده بود.

طی هفته‌های گذشته، اسیدپاشی روی زنان و دختران در شهر اصفهان، خبرساز شده است. در حالیکه اخبار غیر رسمی حکایت از بیش از ۱۰ مورد اسیدپاشی روی بانوان ساکن شهر اصفهان دارد، پلیس و مراجع رسمی ایران، ۴ مورد اسیدپاشی را در رابطه با این پرونده پذیرفته‌اند.

به دنبال انتشار اخبار اسیدپاشی روی زنان و دختران، شایعاتی درباره ارتباط این حملات با پوشش و حجاب این زنان مطرح شد. با این وجود پلیس و مقامات دولتی وجود چنین رابطه‌ای را رد کرده‌اند. فرمانده پلیس استان اصفهان یکشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی، اسیدپاشی به خاطر نوع حجاب را رد کرد و گفت که «عامل اسیدپاشی شخصیت ضداجتماعی دارد.» به گفته عبدالرضا آقاخانی، افرادی که روی آنها اسید پاشیده شده، بدحجاب نبوده‌اند و در سنین مختلف هستند.

گزارش‌های از شهر اصفهان حاکی است که اسیدپاشی‌های پیاپی روی زنان و دخترانی که پشت فرمان خودروی خود بوده‌اند، فضای ترس و وحشت را در میان زنان ساکن این شهر به وجود آورده است. تعدادی از زنان ساکن اصفهان به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که سعی میکنند کمتر از خانه بیرون بروند و بیرون از خانه شیشه خودرو را کاملا با می‌کشند.

روز یکشنبه، امام جمعه اصفهان سخنان مطرح شده به نقل از او مبنی بر اینکه که «امر به معروف و نهی از منکر باید از تذکر لسانی فراتر برود» را تکذیب کرد و افزود: «من نگفتم که تذکر فراتر از لسانی باشد.»

با این وجود به نوشته خبرگزاری ایسنا، یکی از دختران ساکن اصفهان گفته است که پیامکی دریافت کرده که در آن تهدید شده اگر حجاب خود را رعایت نکند، روی او اسید پاشیده می‌شود.

در این بین عباسعلی منصوری آرانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دنباله دار شدن موضوع اسیدپاشی را به ضرر صنعت گردشگری اصفهان دانست و گفت: «به طور حتم مجرمان اسید پاش از طریق سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه یاری می‌شوند.»

XS
SM
MD
LG