لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

نگرانی عفو بین‌الملل از احتمال شکنجه و بدرفتاری با عباس واحدیان شاهرودی در زندان


عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی در ایران
عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی در ایران

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۱۵ تیرماه با انتشار یک فراخوان اقدام فوری نسبت به وضعیت جسمی نامناسب عباس واحدیان شاهرودی، فعال مدنی زندانی، ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط او شد.

این نهاد مدافع حقوق بشر تاکید کرده که همه فعالیت‌های عباس واحدیان شاهرودی مسالمت‌آمیز بوده و بازداشت او «غیر قانونی» است.

در این بیانیه آمده که عباس واحدیان شاهرودی از دو ماه پیش از حق تماس تلفنی با ملاقات با خانواده محروم شده و این وضعیتِ بی‌خبری از مصادیق «ناپدیدسازی اجباری» است.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود غلامحسین محسنی اژهای، رئیس قوه قضائیه ایران٬ را خطاب قرار داده و نوشته است در این وضعیت بیخبری٬ بیم آن می‌رود که این فعال مدنی در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گیرد و از دسترسی به درمان‌های پزشکی محروم شود.

بر اساس بیانیه عفو بین‌الملل، رئیس حفاظت اطلاعات زندان وکیل‌آباد مشهد به خانواده این زندانی سیاسی گفته که محرومیت او از تماس تلفنی و ملاقات، اقدامی تنبیهی است به دلیل اینکه «او نظم زندان را بر هم زده» و شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور» سر داده است.

شهلا جهانبین، همسر عباس واحدیان شاهرودی، یک ماه و نیم پیش از محرومیت همسرش از تماس و ملاقات خبر داده و در توییتی نوشته بود که او در قرنطینه نگهداری می شود و با توجه به بیماری‌های متعددش، از جمله عفونت شدید لثه و فشار خون بالا وضعیتی «نگران‌کننده» دارد.

شهلا جهانبین پیشتر نیز مسئولیت حفظ جان همسرش را برعهده مقام‌های جمهوری اسلامی دانسته بود.

عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، فعال مدنی و از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای علی خامنه‌ای است که خرداد سال ۹۸ به همراه با ۱۳ فعال سیاسی و مدنی دیگر خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی ایران شده بود.

این فعال مدنی مخالف جمهوری اسلامی طی سه سال اخیر بارها زندانی شده و در چند پرونده جمعا به ۲۱ سال حبس محکوم شده است.

وی آخرین بار شهریور سال گذشته توسط مامورین امنیتی بازداشت شد و پس از چند ماه حبس در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به زندان وکیل‌آباد این شهر منتقل شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG