لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

منابع حقوق‌بشری: ۱۰ زندانی در رجایی‌شهر اعدام شدند؛ شاکر بهروزی «رضایت گرفت»


اجرای یک مراسم اعدام در ایران. آرشیو
اجرای یک مراسم اعدام در ایران. آرشیو

برخی وبسایت‌های حقوق‌بشری می‌گویند حکم اعدام ۱۰ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اجرا شده است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، روز چهارشنبه ۸ تیرماه نوشت اعدام هشت تن از این زندانیان به اتهام «قتل»، یک نفر به اتهام «لواط به عنف» و یک زندانی دیگر به اتهام «تجاوز به عنف» به مرحله اجرا درآمده است.

در عین حال، سازمان حقوق بشر ایران روز پنجشنبه ۹ تیرماه اعلام کرد پنج تن از این زندانیان که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند با اخذ مهلت و یا رضایت از شکات پرونده، بار دیگر به بند زندان بازگشتند.

این نهاد حقوق بشری هویت چهار تن از این زندانیان را «حامد اعلایی، ایمان صفوی، علی خان‌بدل و علی خان‌گلدی» اعلام کرد و نوشت این زندانیان پیشتر با اتهام «تجاوز به عنف» یا «لواط به عنف» به اعدام محکوم شده بودند.

با این حال هرانا می‌گوید،‌ حکم اعدام ایمان صفوی از بابت اتهام «لواط به عنف» و مهدی خالگلدی به اتهام «تجاوز به عنف» صادر و اجرا شده است.

شاکر بهروزی «رضایت گرفت»

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» که از انتقال ناگهانی شاکر بهروزی (بهروز)، زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام به مکان نامعلومی خبر داده بود روز پنجشنبه از انتقال مجدد این زندانی به بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه خبر داد و نوشت، شاکیان پرونده او با حضور در دادگاه ارومیه برگه رضایت رسمی خود را امضاء کردند.

شبکه حقوق بشر کردستان با تایید این خبر به نقل از یک منبع مطلع نوشت، شاکیان پرونده با حضور در دفترخانه رسمی اسناد ۸۴ سیلوانه ارومیه ضمن انصراف خود از شکایت علیه او، رضایت کامل و بی‌قید و شرط خود را پیرامون پرونده آقای بهروزی (بهروز) اعلام کرده‌اند.

این منبع افزوده است این زندانی سیاسی محکوم به اعدام پس از انتقال به بند زندانیان سیاسی و عقیدتی توانسته است در تماسی کوتاه با خانواده خود گفتگو کند.

خبر انتقال این زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. سازمان عفو بین‌الملل با ابراز نگرانی از احتمال اعدام این زندانی سیاسی در توئیتر خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار توقف هرگونه طرحی برای اجرای حکم این زندانی شده بود.

به گزارش برخی نهادهای حقوق بشری، حکم اعدام این زندانی سیاسی کُرد، به اتهام قتل یک عضو سپاه پاسداران به نام مامل محمدی پس از تایید توسط شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور اوایل مهر ماه سال گذشته در زندان مرکزی ارومیه به وی ابلاغ شد.

پیشتر هه‌نگاو اعلام کرده بود اولیای دم با فشار نیروهای اطلاعات سپاه ناچار به شکایت شدند. هر چند که به نوشته این سازمان حقوق بشری، دوازده نفر شهادت داده بودند که شاکر بهروزی در زمان وقوع قتل در روستای محل سکونت خود بوده است.

XS
SM
MD
LG