لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

ابراز مخالفت قانون‌گذاران آمریکایی با لایحه مبادله زندانیان میان ایران و بلژیک


جمعی از قانونگذاران آمریکایی با ارسال نامه‌ای سرگشاده خطاب به نخست‌ وزیر بلژیک مخالفت خود را نسبت به تصویب لایحه در دست بررسی پارلمان آن کشور که مبادله زندانیان با ایران را تسهیل میکند، ابراز کردند.

امضا‌کنندگان این نامه که آن را شامگاه سه‌شنبه، ۱۴ تیر، منتشر کرده‌اند ضمن قید فوریت این موضوع با اشاره به احتمال استرداد اسدالله اسدی، دیپلمات زندانی جمهوری اسلامی محبوس در بلژیک، و دیگر محکومان به اقدامات تروریستی ابراز ناخرسندی کردند.

اسدالله اسدی، که در کسوت دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی در اتریش، خدمت می‌کرد به اتهام هدایت توطئه بمب‌گذاری نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق در تابستان ۲۰۱۸ در پاریس، محکوم به گذران ۲۰ سال زندان در بلژیک است.

امضا کنندگان این نامه که از اعضای هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات هستند و از بانیان قطعنامه شماره ۱۱۸ مجلس نمایندگان آمریکا در پشتیبانی از خواست مردم ایران برای تشکیل حکومتی دموکراتیک به شمار می‌روند، تصریح کرده‌اند که این رویه مبادله زندانیان می‌بایست موارد مرتبط با تروریسم را مستثنی کند.

تصویری از نامه سرگشاده قانونگذاران آمریکایی خطاب به نخست‌وزیر بلژیک
تصویری از نامه سرگشاده قانونگذاران آمریکایی خطاب به نخست‌وزیر بلژیک

۱۳ عضو مجلس نمایندگان آمریکا که این نامه را امضا کرده‌اند با ابراز خشنودی از واکنش به‌موقع دولت بلژیک در خنثی کردن توطئه‌ای که ممکن بود به یک فاجعه منجر شود، تصریح کرده‌اند که چهار فرد بازداشت شده در این رخداد، بخشی از یک اقدام تروریستی گسترده‌تر بودند که زیرنظر سازمان‌های اطلاعاتی ایران در جریان بود.

امضا کنندگان این نامه همچنین استفاده از پوشش دیپلماتیک برای انجام عملیات تروریستی را به شدت مورد نکوهش قرار دادند.

پیشتر نیز تعدادی از قانون‌گذاران آمریکایی با ارسال نامه‌ دیگری خطاب به نخست‌وزیر و نمایندگان پارلمان بلژیک توقف هرگونه توافقی از سوی دولت این کشور با ایران در خصوص استرداد اسدالله اسدی را خواستار شده‌ بودند.

امضاکنندگان این نامه سرگشاده با برشمردن جرائم ثابت شده و متعدد اسدی خواسته‌ بودند که دولت بلژیک به خواسته جمهوری اسلامی که «سردمدار تروریسم دولتی است»، تن در ندهد.

XS
SM
MD
LG