لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

اعلام‌ اتهام دو فرانسوی بازداشت‌شده در ایران؛ اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی


سسیل کوهلر ژاک پاری، دو فرانسوی بازداشت‌شده در ایران
سسیل کوهلر ژاک پاری، دو فرانسوی بازداشت‌شده در ایران

قوه قضاییه جمهوری اسلامی از تفهیم‌اتهام دو تبعه فرانسوی بازداشت‌شده در ایران خبر داد.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، روز چهارشنبه گفت: «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، ‌اتهاماتی است که متوجه این دو تبعه فرانسوی است.»

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری با «جاسوس» نامیدن این دو تبعه فرانسوی بازداشت‌شده به روند دستگیری اشاره کرد و گفت که آنها تفهیم‌ اتهام شده‌اند.

به گفته سخنگوی قوه قضاییه، پرونده افرادی که در داخل کشور با آن‌ها در ارتباط بودند نیز در حال بررسی است. سخنگوی قوه قضاییه پرونده را «واجد محرمانگی» خواند و گفت بر اساس دستور قضایی بررسی‌ها در حال انجام است.

در پی بروز موج جدید گرانی‌ها و اعتراضات گسترده‌ای که در برخی از استان‌های ایران شکل گرفت و حدود دو هفته ادامه داشت، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران روز ۲۶ اردیبهشت گزارشی پخش کرد که در آن دو شهروند فرانسوی بازداشت‌شده در ایران را به «ارتباط‌گیری» با فعالان صنفی و تلاش برای ایجاد «آشوب» و «بی‌ثبات‌سازی جامعه» متهم کرد.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، نیز چند روز پس از این خبر در سخنانی در کرمانشاه درباره شهروندان فرانسوی بازداشت‌شده گفت که آن‌ها به دنبال «ایجاد ارتباط تشکیلاتی» بودند.

با بازداشت سیسیل کوهلر و ژاک پاریس وزارت خارجه فرانسه خواستار «آزادی فوری» این دو شهروند فرانسه شد و دستگیری «بی‌اساس» آنها را محکوم کرد.

در حال حاضر علاوه بر سیسیل کوهلر و ژاک پاریس، یک شهروند فرانسوی دیگر (بنجامین بر‌یر) و یک دو تابعیتی (فریبا عادل‌خواه) با‌ اتهام‌های مختلف در ایران زندانی هستند.

وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه در بیانیه‌ای از شهروندان فرانسوی و افرادی که تابعیت مضاعف ایرانی دارند خواست از سفر به ایران «به هر دلیلی که باشد» خودداری کنند. سوئد نیز به شهروندانش هشدار داده است از سفر به ایران خودداری کنند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، و قوه قضائیه در سال‌های اخیر اقدام به دستگیری و محاکمه شماری از افراد دوتابعیتی عمدتا به اتهام «جاسوسی» کرده‌اند. فعالان حقوق بشر و برخی کشورها می‌گویند دولت ایران به استفاده از زندانیان دوتابعیتی به عنوان ابزار فشار در مذاکرات با کشورهای غربی عادت کرده است.

دولت جمهوری اسلامی که بهره‌برداری دیپلماتیک از زندانیان دوتابعیتی سیاسی را تکذیب می‌کند، در چندین نوبت اقدام به معاوضه زندانیان دوتابعیتی و خارجی با ایرانیان دستگیرشده در کشورهای غربی کرده است.

XS
SM
MD
LG