لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۶

اسرائیل خواهان تشدید تحریم‌های ایران در طول مذاکرات اتمی نیست


عکس آرشیوی از دیدار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل (راست) و جان کری وزیر خارجه ایالات متحده - ۱ مرداد ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از دیدار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل (راست) و جان کری وزیر خارجه ایالات متحده - ۱ مرداد ۱۳۹۳

یک مقام ارشد اسرائیل روز جمعه گفت در طول گفتگوهای جاری هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران در شش ماه آینده، کشورش واشنگتن را برای تشدید تحریم‌ها علیه تهران تحت فشار نخواهد گذاشت، اما اگر گفتگوها تا مهلت مقرر ۳۰ ژوئن (۹ تیر ماه) به نتیجه نرسد، خواستار شدت عمل بیشتری خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یووال ولمن مدیرکل وزارت اطلاعات اسرائیل روز جمعه در مصاحبه‌ای، ضمن بیان این مطلب، گفت «درچارچوب مذاکرات تمدید شده، به باور ما آنچه درست است یک رژیم مداوم و نیرومند تحریم‌ها است؛ ما اکنون بر تحریم‌های اضافی تاکید نداریم.»

خبرگزاری رویترز در ادامه نوشت گفته‌های آقای ولمن نشان‌دهنده اعتماد محتاطانه‌ اسرائیل به پایبندی ایالات متحده به مهار فعالیت‌های هسته‌ای ایران است، هرچند احتمال نمی‌رود که توافقی بر سر تعطیلی برنامه هسته‌ای ایران، که خواست اصلی اسرائیل است، صورت بگیرد.

اسرائیل، که گفته می‌شود تنها زرادخانه اتمی منطقه را در اختیار دارد، در مذاکرات شش قدرت جهانی با ایران حضور ندارد، اما به دلیل مناسبات نزدیک با آمریکا و تهدید حمله پیش‌دستانه به ایران در صورت شکست مذاکرات، نفوذ زیادی در این گفتکوها دارد.

به گفته مدیرکل وزارت اطلاعات اسرائیل اگر تا ضرب الاجل ۳۰ ژوئن توافقی صورت نگیرد، اسرائیل خواهد خواست که تحریم‌های ایران که در ای مدت کاهش یافته‌اند، به حالت اول باز گردند.

وی همچنین اظهار نظر کرد که احتمالا کنگره جدید آمر یکا ازتحریم‌های سنگین‌تر علیه ایران حمایت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG