لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

احضار نرگس محمدی به دادسرای اوین؛ «روسری سر نکرد» و «اجازه خروج» از بند زنان داده نشدنرگس محمدی. آرشیو
نرگس محمدی. آرشیو

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی و برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳، که برای «تفهیم اتهامات جدید» به دادسرای اوین احضار شده بود، به دلیل آنکه «روسری سر نکرد» اجازه خروج از بند زنان را نیافت.

صفحه اینستاگرامی نرگس محمدی با انتشار پستی اعلام کرد او طی تماس تلفنی به وکیل و خانواده‌اش گفته به دلیل سر نکردن روسری اجازه خروج از بند زنان نیافته و از اتهامات جدید بی‌خبر است.

بر اساس این گزارش، طبق ابلاغیه شعبه یک دادسرای امنیت اوین، خانم محمدی از سوی بازپرس محمد حسین تاریان و برای بعد از ظهر یکشنبه ٢١ آبان احضار شده بود.

این هفتمین پرونده علیه نرگس محمدی طی ٩ ماه اخیر به دلیل فعالیت‌های او از داخل زندان است.

طی ماه‌های اخیر، دو پرونده علیه خانم محمدی در دو شعبه ۲۶ و ۲۹ دادگاه انقلاب به ریاست ایمان افشاری و عموزاد مورد رسیدگی قرار گرفته و او به مجموع ٢٧ ماه حبس و چهار ماه نظافت خیابان‌ها و اماکن عمومی محکوم شده است.

در پست اینستاگرامی نرگس محمدی آمده که او «سیاست سرکوبگرانه و سلطه‌طلبانه حجاب اجباری ننگین حکومت استبدادی دینی را برنمی‌تابد.»

خانم محمدی که از روز ۱۵ آبان در اعتراض به «سیاست جمهوری اسلامی برای تعلل و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زندانیان بیمار» و اعتراض به «سیاست یا مرگ یا حجاب اجباری برای زنان ایران» دست به اعتصاب غذا زده بود، در روزهای گذشته و پس از انتقال به بیمارستان و بازگشت مجدد به زندان، به اعتصاب غذای خود پایان داد.

صفحه اینستاگرامی نرگس محمدی در پیامی به نقل از او در همین ارتباط نوشت: «بدون روسری و با کت و دامن و در میان ده‌ها نیروی امنیتی از زندان به بیمارستان رفتم و برگشتم.»

پس از اعتصاب غذای نرگس محمدی در اعتراض به عدم دسترسی زندانیان به کمک‌های پزشکی، کمیته نوبل، بنیاد اولاف پالمه و انجمن قلم آمریکا درباره سلامتی او ابراز نگرانی کرده بودند.

در پی ابراز نگرانی‌های بین‌المللی درباره سلامتی خانم محمدی، همسر این فعال حقوق بشر روز چهارشنبه ۱۷ آبان به صدای آمریکا گفت که او «بدون حجاب اجباری» به بیمارستان اعزام شده است.

نرگس محمدی متولد ۱۳۵۱ در زنجان، در دو دهه اخیر بارها بازداشت و زندانی شده است.

XS
SM
MD
LG