لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

بعد از مخالفت نرگس محمدی با پوشش حجاب، رضا شهابی هم از پوشیدن لباس زندان خودداری کرد


 رضا شهابی
رضا شهابی

در حالی که اعتصاب غذای نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل، زندانی سیاسی دربند زندان زنان اوین به علت مخالفت با حجاب اجباری، با واکنش‌های گسترده روبرو شده است، سندیکای کارگران شرکت واحد نیز روز سه‌شنبه از محرومیت رضا شهابی، عضو هیئت مدیره این سندیکا، از اعزام به بیمارستان خبر داد.

به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد، آقای شهابی در طول بازداشت دچار درد شدید و فزاینده در گردن و کتف‌ها و بی‌حسی بازوها و دست‌ها شده است.

پزشکان متخصص دستور داده‌اند که وی به صورت فوری جراحی شود. اما مقامات زندان، روز ۱۵ آبان، آقای شهابی را به خاطر مخالفت با پوشیدن لباس زندان، از اعزام به بیمارستان محروم کرده‌اند.

مدیریت زندان به آقای شهابی دستور داده بود که یا لباس زندان را بپوشد یا مکتوب اعلام کند که به دلیل نپوشیدن لباس زندان از اعزام به بیمارستان منصرف شده است. آقای شهابی از این دستور سرپیچی کرد و گفت که با وجود شرایط جسمی بسیار بد، هرگز تن به چنین خواسته‌ای نخواهد داد.

بر اساس قوانین بین‌المللی و کشوری، الزام زندانیان به پوشیدن لباس متحدالشکل در محیط خارج از زندان غیرقانونی است. مسئولان زندان‌ها از چنین «حقی» مبنی بر الزام زندانیان به پوشیدن لباس مخصوص زندان در محیط خارج از زندان برخوردار نیستند.


نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل محبوس در زندان اوین، هم از روز دوشنبه ۱۵ آبان در اعتراض به «سیاست جمهوری اسلامی برای تعلل و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زندانیان بیمار» و اعتراض به «سیاست یا مرگ یا حجاب اجباری برای زنان ایران» دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

مسئولان جمهوری اسلامی اجازه انتقال این زندانی سیاسی به مراکز درمانی را به تن‌دادن او به حجاب اجباری مشروط کرده‌اند.

نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل، از ۱۳ شهریورماه تاکنون، دست‌کم دو بار به دلیل امتناع از پوشیدن روسری، از اعزام به بیمارستان منع شده است.

مهدی قلیان، برادر سپیده قلیان، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، روز سه‌شنبه در اینستاگرام از خطر جانی برای نرگس محمدی خبر داد.

به نقل از آقای قلیان، خواهرش سپیده قلیان گفته است: «درست است که اعتصاب غذای نرگس چند روز بیشتر نیست، اما اوضاع جسمی‌اش خوب نیست. مسئولان زندان با ممانعت از اعزام او به بیمارستان، توان جسمی‌اش را گرفته‌اند، اما اراده‌اش را نه. تعدادی از زندانیان در حمایت از نرگس اعتصاب غذا کرده‌اند و اگر مسئولان زندان اجازه اعزام نرگس به بیمارستان را ندهند، ممکن است کل بند اعتصاب غذا کند. نرگس در جای درستی ایستاده است. او می‌گوید حجاب اجباری عین مرگ است.»

XS
SM
MD
LG