لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

هشدار خانواده قلیان درباره وضعیت نرگس محمدی در اوین؛ دارند او را می‌کشند


جایزه نوبل صلح، نرگس محمدی
جایزه نوبل صلح، نرگس محمدی

مهدی، برادر سپیده قلیان، زندانی سیاسی محبوس در اوین روز سه‌شنبه در اینستاگرام از خطر جانی برای نرگس محمدی خبر داد و نوشت: «با سپیده صحبت کردم. می‌گفت نرگس محمدی دارد می‌میرد. می‌گفت نرگس را دارند می‌کشند.»

آقای قلیان در ادامه به نقل از سپیده نوشت: «درست است که بیش از چند روز اعتصاب نرگس نگذشته است، اما گویا تنش توان قبل را ندارد. توانش را گرفته‌اند؛ اما سرسختی‌اش را نه.تعدادی از زندان در حمایت از نرگس اعتصاب کرده‌اند و در صورت عدم موافقت با اعزام نرگس محمدی، ممکن است کل بند اعتصاب غذا کنند. نرگس جای درستی ایستاده است؛ می‌گوید حجاب اجباری‌تان عین مرگ است.»

مهدی قلیان همچنین تصریح کرد: «من نه از طرف سپیده که از طرف خانواده‌ قلیان حرف می‌زنم. همه بدانند که اگر در اثر فشارها اتفاقی برای خانم نرگس محمدی بیفتد، ما اعتراضمان را در مقابل درب دادسرا ابراز خواهیم کرد.»

نرگس محمدی، محبوس در زندان اوین، از روز دوشنبه ۱۵ آبان در اعتراض به «سیاست جمهوری اسلامی برای تعلل و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زندانیان بیمار» و اعتراض به «سیاست یا مرگ یا حجاب اجباری برای زنان ایران» دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

مسئولان جمهوری اسلامی اجازه انتقال این زندانی سیاسی به مراکز درمانی را به تن‌دادن او به حجاب اجباری مشروط کرده‌اند.

بر پایه اطلاعات درج شده در صفحه اینستاگرام منسوب به نرگس محمدی، از ۱۳شهریورماه تاکنون، دستکم دو بار از بردن او به بیمارستان ممانعت شده و به دستور دادستان، او «تحت هیچ شرایطی» نباید بدون روسری به بیمارستان اعزام شود.

نرگس محمدی پیش‌تر با اشاره به «مرگ مظلومانه آرمیتا» تاکید کرده بود که به پاس خونش «حجاب اجباری» را بر نخواهد تابید.

انجمن قلم آمریکا هم با اشاره به افزایش نگرانی‌ها در مورد سلامت و امنیت نرگس محمدی خواستار آزادی بی‌قید و شرط او شده است.

کمیته نوبل، روز ۱۴ مهر جایزه صلح خود را به نرگس محمدی به دلیل مبارزه او علیه ظلم و ستم بر زنان در ایران، اهدا کرد. خانم محمدی متولد ۱۳۵۱ در زنجان، در دو دهه اخیر بارها بازداشت و زندانی شده است.

او در آخرین پرونده قضایی، به اتهام «تبلیغات ضد دولتی» به ۱۰ سال حبس محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین تهران به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG