لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

سالیوان: به بازخواست عاملان خشونت علیه معترضان ایرانی ادامه می‌دهیم


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به رای شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران، در توییتی نوشت: «این شورا با اکثریت قاطع آرا، به ایجاد یک هیئت حقیقت‌یاب، برای تحقیق در مورد نقض حقوق بشر در ایران رأی داد.»

جیک سالیوان، این رای را «نمایش آشکار تعهد روزافزون بین‌المللی، برای پاسخگویی رژیم ایران به خاطر سرکوب وحشیانه‌اش علیه مردم ایران» دانست.

مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفت: «از آلمان و ایسلند برای رهبری این تلاش سپاسگزاریم. بیست و پنج کشور عضو شورا در کنار مردم ایران ایستادند. ایالات متحده و شرکای ما به بازخواست عاملان خشونت علیه معترضان ایرانی ادامه خواهند داد.»

وزیر خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه از رای مثبت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره سرکوب معترضان در ایران، استقبال کرد.

آنتونی بلینکن با صدور بیانیه‌ای با اشاره به سرکوب هزاران معترض ایرانی به ویژه زنان و کودکان، واکنش مرگبار نیروهای امنیتی به معترضان مسالمت‌جو از جمله در روز ١٩ نوامبر در مهاباد، بازداشت فله‌ای روزنامه‌نگاران، و همچنین استفاده از حکم اعدام علیه معترضان را نیز مورد توجه قرار داده است.

در این بیانیه آمده است که ایالات متحده ضمن تاکید بر تداوم حمایت از معترضان، مجددا از دولت ایران خواسته به سرکوب خشونت‌آمیز آنها پایان دهد و استفاده از خشونت علیه زنان و دختران را متوقف کند.

این بیانیه تصریح می‌کند که نتیجه جلسه روز پنجشنبه شورای حقوق بشر «شکی باقی نمی‌گذارد» که اعضای این شورا به وخامت اوضاع در ایران پی برده‌اند و ماموریت کمیته حقیقت‌یاب کمک به شناسایی و مستندسازی اقدامات سرکوبگرانه علیه معترضان در ایران است.

در ادامه این بیانیه به اهمیت برکناری جمهوری اسلامی ایران از نهادهای بین‌المللی مرتبط با حفاظت و ترویج حقوق بشر زنان، به تلاش ایالات متحده در راستای سخنان اخیر کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری، درباره حذف ایران از کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل نیز اشاره شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در پایان بیانیه خود افزوده است «که ایالات متحده مشتاقانه منتظر بهره‌مندی ایرانیان از حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر است.»

نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی سرکوب اعتراضات در ایران روز پنجشنبه درحالی برگزار شد که در سی‌وپنجمین نشست ویژه این شورا کشورهای عضو اقدام به رای‌گیری برای تشکیل کمیته حقیقت‌‌یاب در خصوص اعتراضات ایران کردند که این رای‌گیری با ۲۵ رای مثبت، شش رای منفی و ۱۶ رای ممتنع، انجام شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG