لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۱

جستجوی کف اقیانوس هند به دنبال پرواز ۳۷۰ مالزی


با گذشت ۵۰ روز از گم شدن هواپیمای مالزی، جستجوی آبهای اقیانوس هند هنوز به نتیجه نرسیده . کارشناسان می گویند جستجو ممکن است سال ها به طول بیانجامد.

جستجوی اعماق اقیانوس هند برای هواپیمای ناپدید شده پرواز ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی در منطقه ای گسترده تر از محدوده کوچکی که پیشتر گمان می رفت هواپیما در آن یافته شود، ادامه خواهد یافت.

زیردریایی بلوفین ۲۱ تا به حال ۹۵% از محدوده ای به وسعت ۱۰ کیلومتر مربع از بستر اقیانوس هند را در تلاش برای یافتن پرواز نافرجام ۳۷۰ درنوردیده. پس از آن که علائم صوتی ای از منطقه جستجو به گوش رسید که گمان می رفت مربوط به جعبه سیاه هواپیمای مالزی باشد، محدوده ای در۱۸۵۰ کیلومتری غرب شهر پرت استرالیا برای جستجوی کف اقیانوس تعیین شد.

بلوفین ۲۱ روز جمعه در پی مشکل نرم افزاری ناگزیر شد جستجو را نیمه کاره رها کند و به سطح آب بازگردد. تکنیسین ها شبانه دست به کار تعمیر زیردریایی بدون سرنشین شدند تا آن که بلوفین روز شنبه توانست برای چهاردهمین بار به سفری ۱۶ ساعته در عمق ۴.۵ کیلومتری زیر سطح آب برود. مرکز هماهنگی نهادهای استرالیا در بیانیه ای اعلام کرد «اگر بلوفین در منطقه تعیین شده هواپیما را پیدا نکند، در مناطق اطراف شعاع ده کیلومتری به جستجو ادامه خواهد داد.»

هواپیمای پرواز ام اچ ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی که روز هشتم مارس با ۲۳۹ سرنشین از کوآلا لامپور راهی پکن بود، بدون برجاگذاشتن ردی ناپدید شده و جستجوی پنجاه روزه برای یافتن آن به نتیجه نرسیده است.

این طولانی ترین و پرهزینه ترین جستجو در تاریخ هوانوردی جهان است که هواپیماها، کشتی ها و زیردریایی هایی بیش از ۲۵ کشور در عملیات آن مشارکت دارند. تنها در روز شنبه هشت هواپیما و ۱۱ کشتی نظامی به عملیات جستجو ادامه دادند.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت جستجوی پهنه آبی گسترده برای هواپیمای مالزی ممکن است سال ها به طول بیانجامد.

این مقام که نخواست نامش فاش شود گفت تصمیم در مورد نحوه ادامه جستجو – و از جمله نیاز به استفاده از زیردریایی های بدون سرنشین بیشتر – با دولت مالزی است.

دولت های مالزی و استرالیا از سوی خانواده های سرنشینان هواپیمای گمشده تحت فشار قرار گرفته اند تا اعلام کنند پیش از بستن پرونده هواپیما چقدر دیگر به جستجو ادامه خواهند داد.

مالزی همچنین برای دادن اطلاعات بیشتر درباره دامنه تحقیقات مربوط به ناپدید شدن هواپیما تحت فشار روزافزون است. نجیب رزاق نخست وزیر مالزی پنجشنبه پیش به شبکه خبری سی ان ان گفت هفته آینده یک گزارش مقدماتی درباره ناپدید شدن هواپیمای پرواز ۳۷۰ منتشر خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG