لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۵

جست وجوی زیر آب برای یافتن جعبه سیاه هواپیمای گمشده


جستجوها زیرآب در جنوب اقیانوس هند برای یافتن جعبه سیاه هواپیمای گمشده مسافربری مالزی آغاز شده است.

جعبه سیاه اطلاعات پرواز هواپیما را ضبط می کند و عمر باتری جعبه سیاه هواپیمای مالزی تا چند روز دیگر برای فرستادن سیگنال به پایان می رسد.

آنگوس هوستون، یک فرمانده ارشد بازنشسته نیروی هوایی استرالیا که رهبری سازمان هماهنگ کننده جستجوهای بین المللی برای یافتن هواپیمای گمشده مالزی را برعهده دارد روز جمعه گفت از یک ماشین یابنده نیروی دریایی آمریکا برای این ماموریت استفاده می شود تا بتوان سینگال های جعبه سیاه را پیدا کرد.

مقامات تخمین می زنند که عمر باتری جعبه سیاه هواپیمای پرواز ۳۷۰ مالزی که ۸ مارس پس از پرواز از کوالالامپور به مقصد پکن ناپدید شد، فقط تا روز دوشنبه ادامه یابد. باتری به جعبه سیاه امکان می دهد که مدام سیگنال بفرستد تا جستجوگران بتوانند محل آن را پیدا کنند.

باتری جعبه سیاه معمولا ۳۰ روز عمر دارد. تلاش های گسترده بین المللی برای یافتن اثری یا قطعه ای از هواپیما تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.

روز جمعه تیمی متشکل از ۱۴ هواپیما و ۹ کشتی به جستجو ها در اقیانوس هند ادامه می دهند تا بتوانند شاید قطعه ای شناور از هواپیما را پیدا کنند.

هوستون گفت تیم جستجوگران امید خود را برای یافتن قطعه ای شناور مثل جلیقه های نجات مسافران از دست نداده اند. با این حال مسوولان در مالزی گفته اند که شاید هیچوقت علت دقیق ناپدید شدن هواپیما معلوم نشود.

مقامات چون محل سقوط هواپیما را نمی دانند، روز جمعه منطقه ای بزرگ در حدود ۲۱۷ هزار کیلومتر مربع را جستجو می کنند.

هواپیمای مسافربری مالزی ۲۳۹ سرنشین داشت که دو سوم آنها چینی بودند. مقامات خرابکاری، هواپیما ربایی، نقص فنی و دیگر احتمالات را در این پرونده بررسی می کنند.
XS
SM
MD
LG