لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

نخست وزیر استرالیا: یافتن هواپیمای گمشده به طول می انجامد


تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا در کنفرانس خبری در چین راجع به جستجوها توضیح می دهد - پکن، ۱۲ آوریل
تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا در کنفرانس خبری در چین راجع به جستجوها توضیح می دهد - پکن، ۱۲ آوریل

استرالیا همچنان در عمق آبهای اقیانوس هند به جستجوی جعبه سیاه هواپیمای جت بوئینگ خطوط هوایی مالزی ادامه می دهد.

تونی ابوت نخست وزیر استرالیا می گوید تعیین محل سقوط هواپیمای مالزی احتمالاً زمان زیادی خواهد برد.

نخست وزیر استرالیا روز شنبه به خبرنگاران گفت محدوده جست دجو بسیار کوچکتر شده؛ اما به هر حال تلاش برای پیداکردن هر شیئ پنج هزار کیلومتر زیر سطح اقیانوس هند و در فاصله هزار کیلومتری از ساحل کار شاقی است که احتمالاً تا مدتها به طول خواهد انجامید.

در حالی که جستجو برای جعبه سیاه هواپیمای جت بوئینگ خطوط هوایی مالزی، که از پنج هفته پیش ناپدید شده، ادامه دارد، روز شنبه علائم جدیدی از از اعماق اقیانوس شنیده نشد.

آقای ابوت در آخرین روز سفرش به چین گفت اطمینان زیادی داریم که علائمی که جستجوگران دریافت کرده اند متعلق به پرواز شماره ۳۷۰ مالزی بوده؛ ولی هنوز مشکلات زیادی وجود دارد.

رهبر استرالیا روز جمعه وضعیت جستجو را با ژی جینپینگ رئیس جمهوری چین درمیان گذاشت. دو سوم مسافران هواپیما اتباع کشور چین بودند.

با توجه به این که عمر باتری های جعبه سیاه تقریباً سی روز بیشتر نیست، برای یافتن منشأ علائم دریافتی از زیر آب زمان چندانی باقی نمانده است.


پرواز شماره ۳۷۰ جت بوئینگ خطوط هوایی مالزی روز هشتم مارس با ۲۳۹ سرنشین از کوآلا لامپور راهی پکن بود که پس از ساعاتی از صفحه رادار برج کنترل فرودگاه های مسیر پرواز خارج شد.

مقامات مالزی بر این باورند که هواپیما عمداً از مسیر منحرف شده و در اقیانوس سقوط کرده است. اما تا زمانی که لاشه هواپیما پیدا نشود، هیچ حدس و گمانی قطعیت نمی یابد.

در صورتی که جستجوگران علائم بیشتری دریافت کنند، یک زیردریایی بدون سرنشین به کف اقیانوس و محل دریافت علائم اعزام خواهند کرد.

در صورت پیدا شدن جعبه سیاه می توان به علت سقوط هواپیما پی برد. سرنوشت پرواز شماره ۳۷۰ به یکی از پیچیده ترین معماهای تاریخ هوانوردی تبدیل شده است.
XS
SM
MD
LG