لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

افزایش شمار قربانیان «الکل تقلبی» به ۱۶ تن؛ چند دختر و پسر در کرج «نابینا» شدند


با ممنوعیت نوشیدنی‌های الکلی در ایران، بازار تولید و توزیع مشروبات غیراستاندارد داغ است و افراد را به کام مرگ می‌کشاند
با ممنوعیت نوشیدنی‌های الکلی در ایران، بازار تولید و توزیع مشروبات غیراستاندارد داغ است و افراد را به کام مرگ می‌کشاند

در ادامه موج مسمومیت‌های الکلی در کرج، منابع مطلع از ایران گزارش داده‌اند که شمار افراد مسموم شده «خیلی بیشتر» از تعداد اعلام شده است و چند جوان نیز بر اثر نوشیدن مشروبات تهیه شده از الکل صنعتی «نابینا شده‌اند.»

دو روز پس از انتشار گزارش‌ها درباره توزیع مشروبات الکلی مسموم در کرج، گزارش‌ها حاکی از آن است که مصرف این نوشیدنی‌های الکلی ناسالم همچنان ادامه دارد و علاوه بر افزایش شمار مسموم‌شدگان به ۱۴۱ تن و جان باختن دو تن دیگر، چند تن هم بینایی خود را از دست داده‌اند.

روزنامه اعتماد چاپ تهران روز یک‌شنبه ۲۸ خرداد به نقل از منبع آگاه نوشت که افراد مسموم‌شده «حدود پنج شش روز است» که به بیمارستان‌های مرکز استان البرز انتقال یافته‌اند و تعداد آنها «بیشتر از این آماری است که اعلام شده» و «سه چهار دختر و پسر جوان» نیز پس از نوشیدن این مشروبات الکلی «نابینا شده‌اند.»

بنا بر گزارش روز جمعه خبرگزاری دولتی ایرنا، رئیس دادگستری استان البرز مرگ ۱۴ تن را تأیید کرده بود و با اعلام جان سپردن دو تن دیگر، شمار کشته‌شدگان به ۱۶ تن رسیده است.

افراد مسموم‌شده که سن آنها «بین ۱۶ تا ۵۰ سال» اعلام شده، به بیمارستان‌های «کوثر، البرز، رجایی، و کسری» در کرج انتقال یافته‌اند.

به گفته حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز، الکل‌های صنعتی مورد استفاده در این مشروب‌ها، «به صورت خارج از شبکه و غیرقانونی از سوی شخصی که کارخانه تولید اسپری مو در شهرک صنعتی اشتهارد» که «برای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی سهمیه الکل دارد» فروخته شده و «معمولا با آب و اسانس‌های مختلف مخلوط و عرضه می‌شود که شامل متانول است.»

تهیه نوشیدنی‌های غیراستاندارد با استفاده از الکل صنعتی در حالی است که فروش آب انگور در میدان‌های تره‌بار ممنوع شده است.

بنا بر گزارش‌ها، تهیه و توزیع بدون نظارت مشروب با استفاده از الکل صنعتی، بارها موجب کشته شدن و آسیب‌های جسمی جبران‌ناپذیر شهروندان شده است.

محمدکاظم عطاری، پزشک ساکن پایتخت آمریکا به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که به دلیل ممنوعیت مشروبات الکلی در ایران، کنترل‌های بعد از تولید وجود ندارد.

جمهوری اسلامی مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران را ممنوع کرده و احکام قضایی برای مصرف‌کنندگان آن شامل مجازات‌هایی از جمله شلاق و اعدام است.

XS
SM
MD
LG