لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۳

بستری شدن ۸۸ تن بر اثر مسمومیت الکلی در کرج؛ تایید مرگ دست‌کم ۲ نفر


مشروبات الکلی

در پی مسمومیت «شدید» ناشی از مصرف مشروبات الکلی در کرج دست‌کم ۲ تن جان‌ باختند و ۸۸ تن نیز در بیمارستان بستری شدند.

حسین بابکان، رئیس بیمارستان تامین اجتماعی استان البرز، مسمومیت این افراد را ناشی از مصرف مشروبات الکلی از نوع متانول ذکر کرده و گفته است ۲ نفر از مسموم‌شدگان جان خود را از دست داده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایران روز جمعه ۲۶ خرداد به نقل از منابع غیررسمی شمار تلفات ناشی از مسمومیت الکلی در کرج را ۱۴ تن اعلام کرده است.

بنا بر این گزارش مسموم‌شدگان که از ساکنان مناطق اسلام‌آباد و حصارک کرج و در رده‌های سنی ۲۰ تا ۵۰ ساله هستند، در چهار بیمارستان کوثر، البرز، رجایی، و کسری در کرج بستری شده‌اند. به جنسیت مسموم‌شدگان اشاره‌ای نشده است.

انتشار این خبر در حالی است که به تازگی حمید هداوند، فرمانده انتظامی البرز، از بازداشت توزیع‌کنندگان «مشروبات الکلی مسموم» در کرج و پلمب دو واحد صنعتی و تولیدی در این رابطه خبر داده بود.

هداوند روز ۹ خرداد با اشاره به جان‌باختن و مسمومیت الکلی شماری از شهروندان در منطقه مهرشهر کرج گفته بود ۴ نفر از افراد دخیل در این پرونده بازداشت شده‌ و یک کارخانه تولید الکل‌های صنعتی و یک واحد عرضه لوازم پزشکی هم تعطیل شدند.

این مقام انتظامی درباره تعداد جان‌باختگان این پرونده، زمان وقوع حادثه، و هویت بازداشت‌شدگان اطلاعاتی ارائه نکرده است.

بر پایه قوانین جمهوری اسلامی ایران خرید، فروش، و مصرف مشروبات الکلی غیرمجاز است. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد تهیه و فروش نوشیدنی‌های الکلی به شکل زیرزمینی و در غیاب نظارت‌های قانونی در کشور رواج یافته است.

در سال‌های گذشته بارها اخبار مربوط به مسمومیت‌های ناشی از مصرف مشروبات الکلی به رسانه‌ها درز کرده است. از جمله مسمومیت الکلی در بندرعباس که در اردیبهشت‌ سال ۱۴۰۱ رخ داد جان ۱۴ نفر را گرفت و ده‌ها تن دیگر را راهی بیمارستان کرد.

XS
SM
MD
LG