لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

افزایش قربانیان مسمومیت مشروبات الکلی در کرج: ۱۴۱ بستری شدند و دو نفر دیگر جان‌باختند 


مشروبات الکلی مسموم همچنان قربانی می‌گیرد.
مشروبات الکلی مسموم همچنان قربانی می‌گیرد.

چهل و هشت ساعت پس از انتشار نخستین خبرها از «مسمومیت شدید» در مناطقی از شهر کرج بر اثر نوشیدنی‌های الکلی «مسموم»، همچنان تلفات آن در حال افزایش است.

مجید غمخوار، خبرنگار حوزه حوادث در این ارتباط نوشت: دو روز بعد از انتشار خبر «توزیع ‎مشروبات الکلی مسموم در کرج»، مردم «هنوز دارن استفاده می‌کنند»، تعداد مسمومان به «۱۴۱ نفر» رسید و «دو نفر دیگر دیروز در بیمارستان جانشان را از دست دادند.»

خبرگزاری دولتی ایران جمعه بیست و ششم خردادماه به نقل از «منابع غیررسمی» شمار تلفات ناشی از «مسمومیت الکلی» در کرج را «۱۴ نفر» اعلام کرده بود. خبری که توسط رئیس دادگستری استان البرز نیز تایید شد.

بنا بر این گزارش، مسموم‌شدگان که در گزارش‌های منتشر شده به جنسیت آنها اشاره دقیقی نشده، از ساکنان مناطق اسلام‌آباد و حصارک کرج و در رده‌های سنی «۲۰ تا ۵۰ سال» بودند، در چهار بیمارستان «کوثر، البرز، رجایی، و کسری» در کرج بستری شده‌ بودند.

همواره انتشار اخبار مربوط به تلفات مشروبات الکلی دست‌ساز، با موجی اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی ایران روبرو بوده و اغلب کاربران با یادآوری اینکه در حال حاضر اعمال محدودیت و ممنوعیت در نوع نوشیدنی برای شهروندان تنها در ساختارهایی همچون جمهوری اسلامی، طالبان، بوکوحرام، الشباب یا کره شمالی وجود دارد، خواستار برچیده شدن آن شده‌اند.

در این راستا، مسعود نجفی‌ثانی از کاربران شبکه اجتماعی توییتر، نوشت: «آیا وقت آن فرا نرسیده است که تدبیری معقول و منطقی برای این مسائل اندیشیده شود؟ با جامعه‌ای که مصرف مشروبات الکلی در آن رو به تزاید است چگونه باید تعامل کرد؟»

امیرحسین اشتیاقی، دانشجوی رشته اقتصاد نیز در پاسخ به عبدالله گنجی از چهره‌های نزدیک به سپاه پاسداران که درخواست آزادسازی مصرف نوشیدنی‌های الکلی را مورد تمسخر قرار داده بود، نوشت: «طبیعتا افراد مذهبی می‌توانند مشروبات الکلی مصرف نکنند و افرادی هم که تمایل به مصرف مشروبات الکلی دارند، باید بتوانند به آن دسترسی داشته باشند (این یک تصمیم شخصی است)، در غیر اینصورت بازار فروش مشروبات الکلی تقلبی رونق می‌گیرد و جان افراد به خطر می‌افتد.»

بنا بر آخرین اعلام شهرام صیادی، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز تاکنون در پی این مسمومیت‌ها در کرج دست کم «۱۲ نفر» جان‌باخته‌اند، برای «۴ نفر» اینتوبه (لوله‌گذاری تنفسی) انجام شده و به گفته مقامات انتظامی جمهوری اسلامی «۶ نفر» نیز در این پرونده ‎بازداشت شده‌اند.

آمارها در ارتباط با این رخداد، ضد و نقیض هستند و برخی مسئولان جمهوری اسلامی صرفا اقدام به اعلام اطلاعاتی در ارتباط با موج اول مسمومیت‌های کرج کرده‌اند و برخی دیگر نیز با بروزرسانی صرفا وضعیت قربانیان جدید و مصرف‌کنندگان جدید، از اعلام آمار یکپارچه خودداری کرده‌اند.

مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران، برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر دنیا «ممنوع» است و احکام دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برای مصرف‌کنندگان آن، می‌تواند منجر به پرداخت جزای نقدی، شلاق، بازداشت یا در مواردی اعدام فرد نیز شود.

بر پایه قوانین جمهوری اسلامی ایران خرید، فروش، و مصرف مشروبات الکلی غیرمجاز است. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد تهیه و فروش نوشیدنی‌های الکلی به شکل زیرزمینی و در غیاب نظارت‌های قانونی در کشور رواج یافته است.

در سال‌های گذشته بارها اخبار مربوط به مسمومیت‌های ناشی از مصرف مشروبات الکلی به رسانه‌ها درز کرده است. از جمله مسمومیت الکلی در بندرعباس که در اردیبهشت‌ سال ۱۴۰۱ رخ داد جان ۱۴ نفر را گرفت و ده‌ها تن دیگر را راهی بیمارستان کرد.


XS
SM
MD
LG