لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۵

فروش آب‌ انگور در میدان تره‌بار تهران ممنوع شد


بطری‌های آب انگور
بطری‌های آب انگور

با دستور دادستان استان تهران، فروش آب‌ انگور در میدان بزرگ میوه و تره‌بار تهران ممنوع اعلام شد.

اتحادیه حق‌العمل‌کاران، روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت‌، با استناد به این دستور قضایی اعلام کرد تمام فروشندگان آب انگور باید دستگاه‌های آب‌گیری را جمع‌آوری کنند.

واحدهای صنعتی فعال در تولید و فروش آب‌انگور در میدان بزرگ میوه و تره‌بارتهران، واقع در منطقه آزادگان، به«تغییر کاربری» متهم و تهدید شده‌اند که در صورت تخلف، «مطابق مقررات» با آنها برخورد خواهد شد.

دراین ارتباط، هنوز دلیل این ممنوعیت مشخص نشده است اما خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، خرید آب انگور در «حجم‌های زیادی نظیر دبه‌‌های ۱۵ کیلویی با تعداد زیاد» توسط برخی مشتریان را مشکوک دانسته و نوشته بود که این نکته «جای تأمل داشت.»

انتشار این خبر با انتقاد و کنایه‌های طنزآمیز در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است. از جمله سمیرا عالم‌پناه، خبرنگار، به احتمال راه‌اندازی گشت میوه‌فروشی برای برخورد با آب‌ انگورفروشان اشاره کرده است.

حسین یزدی، روزنامه‌نگار، هم توصیه کرده است که کشت انگور بطور کلی ممنوع اعلام شود.

کاربری به نام شبنم کیوانیان نیز با لحنی طنزآمیز، این اقدام قضایی را «پیشگیری» توصیف کرده است.

بر پایه قوانین جمهوری اسلامی، تولید و مصرف مشروبات الکلی ممنوع است و متخلفان به مجازات محکوم می‌شوند.

این ممنوعیت سبب شد آگاهی‌رسانی در جامعه درباره موضوعاتی از قبیل اعتیاد الکلی و وضع مقررات برای جریمه رانندگی حین مستی غیرشفاف و با تاخیر بسیار زیاد صورت بگیرد.

پیشتر روزنامه «نیویورک تایمز» از مصرف مشروبات الکلی در میان ۱۰ درصد جمعیت ایران خبر داده و یکی از پرطرفدارترین مشروبات در میان ایرانیان را عرق کشمش معرفی کرده بود.

مقامات جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب بهمن ۵۷، بسیاری از آزادی‌های فرهنگی و اجتماعی در حوزه‌های متنوعی همچون ورزش، پوشش، خوردنی‌ها و سرگرمی‌ها را ممنوع اعلام کردند.

ممنوعیت استفاده از ویدئو، بازی شطرنج و ورزش بوکس، از جمله ممنوعیت‌هایی بودند که در سالیان گذشته رفع شدند. با این همه، جمهوری اسلامی همچنان با برخورداری از حق حجاب اختیاری از سوی زنان و دختران به شدت مخالفت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG