لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

پژوهش جدید: یک تا دو گیلاس مشروب در روز نه ضرر دارد و نه منفعت


آرشیو
آرشیو

نوشیدن هر از گاهی مشروبات الکی شاید شما را نکشد ولی به طولانی شدن عمر شما نیز کمک نمی‌کند.

به گزارش «وال استریت جورنال»، بنا بر مطالعه‌ای که نتایج آن روز جمعه در بخشی از شبکه مجله انجمن پزشکی آمریکا «جاما» منتشر شد، پژوهشگران تصمیم گرفتند که سال‌ها شواهد متناقض در مورد تأثیر الکل بر سلامت را به طور معقولانه‌ای درک کنند. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدن مشروبات الکلی به طول عمر می‌افزاید. در حالی که، مطالعات دیگر مصرف مشروبات الکلی را، در هر مقداری که می‌خواهد باشد، برای سلامت مضر می‌دانند.

در مطالعه جدید، پژوهشگران ۱۰۷ مطالعه گذشته در مورد تأثیرات الکل بر سلامت را که بر روی نزدیک به ۵ میلیون نفر انجام شده بود، تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که طول عمر افرادی که مشروبات الکلی می‌نوشند از افرادی که مشروب نمی‌نوشند بیشتر نبوده است.

مطالعات نشان داده است افرادی که روزانه ۴۵ گرم یا بیشتر الکل می‌نوشیدند - تقریباً به اندازه سه گیلاس شراب - خطر مرگ زودآیند را تا یک سوم افزایش داده‌اند. در بین زن‌ها، هر اندازه الکل بیش‌تر از ۲۵ گرم خطر مرگ زود‌هنگام را در آنها افزایش می‌دهد.

یافته‌ها نشان می‌دهند که یک مرد به طور متوسط می تواند تا حدود سه وعده مشروب (اندازه نوشیدنی استاندارد) در روز بنوشد و انتظار داشته باشد که به اندازه افرادی که مشروب نمی نوشند عمر کند. این تحقیق نشان داد که زنان بهتر است بیشتر از ۲ وعده مشروب در روز ننوشند.

«نوشیدنی استاندارد» که به معادل نوشیدنی الکلینیز شناخته می‌شود، به هر نوشیدنی‌ای گفته می‌شود که حاوی حدود ۱۴ گرم الکل خالص باشد.

تصویر منتشر شده توسط «موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم»، نهاد وابسته به «مؤسسه ملی سلامت» آمریکا هر وعده «نوشیدنی استاندارد» را بر اساس نوع مشروب و میزان الکل خالص در آن برای درک بهتر در اندازه‌های مختلف لیوان نشان می‌دهد.

هر اونس آمریکا معادل نزدیک به ۳۰ میلی‌لیتر است
هر اونس آمریکا معادل نزدیک به ۳۰ میلی‌لیتر است

این مطالعه جدید نیز به مجموعه شواهدی پیوست که نشان می‌دهد ضرر الکل بیشتر از منفعتش است.

XS
SM
MD
LG