لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

افزایش آمار قربانیان مسمومیت الکلی در کرج: ۱۰۰ نفر مسموم و ۱۴ نفر کشته شدند


مشروبات الکلی
مشروبات الکلی

به‌روز رسانی: طبق اعلام دادگستری استان البرز، تعداد بازداشت شدگان این پرونده به ۶ نفر رسیده است و همچنین به گزارش خبرگزاری تسنیم، تعداد مسموم شدگان هم به «حدود ۱۰۰ نفر» رسیده است.

یک روز پس از اعلام خبر «مسمومیت ۸۸ نفر و فوت ۱۴ نفر » به دلیل «مصرف مشروبات الکلی» در کرج توسط رئیس کل دادگستری استان البرز، سخنگوی «فراجا» از دستگیری ۳ نفر از «تولید کنندگان اصلی» خبر داد.

خبرگزاری‌های رسمی ایران از جمله خبرگزاری فارس وابسته به نهادهای امنیتی، صبح شنبه این خبر را به نقل از سعید منتظرالمهدی سخنگوی فراجا منتشر کردند.

خبرگزاری دولتی ایران روز جمعه ۲۶ خرداد به نقل از «منابع غیررسمی» شمار تلفات ناشی از مسمومیت الکلی در کرج را ۱۴ تن اعلام کرده بود. خبری که بعد توسط رئیس دادگستری استان تایید شد.

بنا بر این گزارش مسموم‌شدگان که از ساکنان مناطق اسلام‌آباد و حصارک کرج و در رده‌های سنی ۲۰ تا ۵۰ ساله بودند، در چهار بیمارستان کوثر، البرز، رجایی، و کسری در کرج بستری شده‌اند. در گزارش‌های منتشر شده به جنسیت مسموم‌شدگان اشاره‌ای نشده است.

پیش از این حسین بابکان، رئیس بیمارستان تامین اجتماعی استان البرز، مسمومیت این افراد را ناشی از مصرف مشروبات الکلی از نوع متانول ذکر کرده بود.

انتشار این خبر در حالی است که به تازگی حمید هداوند، فرمانده انتظامی البرز، از بازداشت توزیع‌کنندگان «مشروبات الکلی مسموم» در کرج و پلمب دو واحد صنعتی و تولیدی در این رابطه خبر داده بود.

هداوند روز ۹ خرداد با اشاره به جان‌باختن و مسمومیت الکلی شماری از شهروندان در منطقه مهرشهر کرج گفته بود ۴ نفر از افراد دخیل در این پرونده بازداشت شده‌ و یک کارخانه تولید الکل‌های صنعتی و یک واحد عرضه لوازم پزشکی هم تعطیل شدند.

این مقام انتظامی درباره تعداد جان‌باختگان این پرونده، زمان وقوع حادثه، و هویت بازداشت‌شدگان اطلاعاتی ارائه نکرده بود.

بر پایه قوانین جمهوری اسلامی ایران خرید، فروش، و مصرف مشروبات الکلی غیرمجاز است. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد تهیه و فروش نوشیدنی‌های الکلی به شکل زیرزمینی و در غیاب نظارت‌های قانونی در کشور رواج یافته است.

در سال‌های گذشته بارها اخبار مربوط به مسمومیت‌های ناشی از مصرف مشروبات الکلی به رسانه‌ها درز کرده است. از جمله مسمومیت الکلی در بندرعباس که در اردیبهشت‌ سال ۱۴۰۱ رخ داد جان ۱۴ نفر را گرفت و ده‌ها تن دیگر را راهی بیمارستان کرد.

XS
SM
MD
LG