لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

بحران اوکراین | خطر اخلال در کنترل کرونا و وخیم‌تر شدن وضعیت همه‌گیری در کشورهای همسایه


تراکم جمعیت برای سوار شدن به قطار مقصد لهستان
تراکم جمعیت برای سوار شدن به قطار مقصد لهستان

کارشناسان امنیت بهداشت و حقوق بشر می‌گویند بحران انسانی ناشی از جنگ در اوکراین، شیوع کووید-۱۹ را وخیم‌تر کرده است و تلاش‌های واکسیناسیون را در سراسر اروپا با مشکل مواجه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ لا»، پس از حمله روسیه به اوکراین، اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای پذیرش دست‌کم یک میلیون پناهجو است. مهاجرت تنها ۱۰ درصد از ۴۴ میلیون شهروند اوکراین، فشار قابل توجهی را بر توانایی کشورهای همسایه برای ارائه خدمات بهداشتی ضروری مانند مراقبت‌های اولیه، غربالگری کودکان و واکسیناسیون کرونا وارد می‌کند.

داده‌های «دنیای ما در قالب آمار» نشان می‌دهد بیش از یک سوم جمعیت اوکراین واکسینه شده‌اند.

زنجیره تأمین جهانی واکسن در حال حاضر با محدودیت‌های تولید و نابرابری در دسترسی به واکسن روبرو است و بحران در شرق اروپا می تواند این وضعیت را تشدید کند.

بروک بیکر، استاد حقوق دانشگاه «نورت ایسترن»، به «بلومبرگ لا» گفت: «هنوز مکانیسم‌های خوبی برای تهیه واکسن در مناطق بحرانی وجود ندارد و تراکم جمعیت منجر به افزایش انتقال ویروس با محافظت اندک می شود.»

آقای بیکر می‌افزاید تلاش‌ها برای کنترل پاندمی در اوکراین دچار اخلال خواهد شد و تأثیر منفی آن فراتر از اوکراین‌ و در کشورهای همسایه نیز احساس خواهد شد.

آمار «گلوبال اکسس ترکر» نشان می‌دهد اوکراین برای بیش از ۱۵۰ درصد از جمعیت خود واکسن فراهم کرده است اما تنها حدود ۳۵ درصد از دزها در اختیار مردم قرار گرفته است.

برنامه جهانی «کوواکس» سازمان بهداشت جهانی واکسن‌های اهدایی را در مناطق نیازمند در سراسر جهان از جمله اوکراین توزیع کرده است.

اتحاد واکسن «گَوی» (Gavi) که مسئولیت هماهنگی توزیع واکسن و به اجرا درآوردن آن را در برنامه «کواکس» بر عهده دارد به «بلومبرگ لا» گفته است که اوکراین در حال حاضر بیش از ۸ میلیون دز واکسن کرونا دریافت کرده است .

کارشناسان می‌گویند وضعیت همه‌گیری در اوکراین و کشورهای مجاور به پیشرفت روند جنگ بستگی دارد.

XS
SM
MD
LG