لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

رزمایش دریایی «سپر نگهبان» با شرکت ١١ کشور در خلیج فارس پایان یافت


تصویری از یک شناور در خلیج فارس (آرشیو)

رزمایش دریایی ائتلاف دریایی، متشکل از نیروهای ١١ کشور از جمله آمریکا و بریتانیا، که آب‌راه‌های خاورمیانه را نظارت و گشت‌زنی می‌کند، روز چهارشنبه ۲۶ ژوئیه، در خلیج فارس به پایان رسید.

ائتلاف «سازمان امنیت دریایی بین‌المللی»، رزمایش «سپر نگهبان» را بر روی هواپیمای «پی-٨ ای»، متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده، در نزدیکی تنگه هرمز انجام داد. این هواپیما در حالی که شرکت‌کنندگان قابلیت همکاری را نشان می‌دادند، کار شناسایی و نظارت هوایی را تمرین کرد.

«سپر نگهبان»، مجموعه‌ای از رزمایش‌های دوره‌ای است که توسط بازوی عملیاتی ائتلاف «سازمان امنیت دریایی بین‌المللی»، با هدف تقویت ارتباطات و هماهنگی میان نیروهای دریایی عضو آن انجام می‌شود.

پیتر لاتون، فرمانده نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، ضمن ابراز خوشحالی نسبت به نتایج این رزمایش گفت: «انجام عملیات در قالب یک ائتلاف، تعهد جمعی ما برای حفظ امنیت دریایی منطقه‌ای را برجسته می‌کند.»

رزمایش مزبور همزمان با تقویت حضور نظامی ایالات متحده در خاورمیانه و همچنین سفر ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده مرکزی ایالات متحده «سنتکام»، به اسرائیل و دیدار او با مقامات بلندپایه این کشور از جمله یواف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، انجام شد.

ائتلاف «سازمان امنیت دریایی بین‌المللی» در تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی و در پاسخ به تهدیدهای فزاینده علیه کشتی‌های تجاری در حال عبور از آب‌های بین‌المللی در خاورمیانه تشکیل شد. بازوی عملیاتی این ائتلاف، چهار ماه بعد از آن، به منظور جلوگیری از «فعالیت‌های بدخواهانه دولتی و تضمین مجدد امنیت کشتی‌رانی تجاری» در باب‌المندب و تنگه هرمز ایجاد شد.

آلبانی، بحرین، استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی، عربستان سعودی، سیشل، امارات متحده عربی، بریتانیا، و آمریکا، ١١ کشور عضو این ائتلاف هستند.

XS
SM
MD
LG