لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

جان کربی: آمریکا و متحدانش «متعهد به تضمین امنیت» کشتیرانی در آبراه‌های بین‌المللی هستند


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز پنج‌شنبه در گفت‌وگویی با بخش انگلیسی صدای آمریکا گفت: «آمریکا و متحدانش «متعهد به تضمین امنیت» کشتیرانی در آبراه‌های بین‌المللی هستند.»

جان کربی، با اشاره به حملات به کشتی‌های تجاری در آبراه‌های بین‌المللی، بر افزایش توانایی ایالات متحده برای «بازدارندگی و پاسخ» به چنین حملاتی ـ با هدف توقف «رفتارهای بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی ـ تاکید کرد.

همزمان جان کربی با تاکید بر «اهمیت پرهیز از درگیری مسلحانه» تصریح کرد که ایالات متحده همواره آمادگی لازم را برای دفاع از منافع خود دارد.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد که استقرار نیروهای نظامی اضافی در منطقه خلیج فارس با هدف «تقویت قابلیت‌های دفاعی» ایالات متحده و «ایجاد اطمینان خاطر برای متحدان» است.

در ادامه جان کربی با تاکید بر موضع آمریکا در این‌باره گفت: «ما از جمهوری اسلامی می‌خواهیم که این رفتارهای بی‌ثبات‌کننده را متوقف کند. او تاکید کرد که آمریکا و متحدانش «متعهد به تضمین امنیت» کشتیرانی در آبراه‌های بین‌المللی هستند.

چندی‌ پیش یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده اعلام کرد‌، این کشور با هدف مقابله با توقیف کشتی‌ها توسط جمهوری اسلامی، جنگنده‌های «اف‌۱۶» به خلیج فارس اعزام می‌کند. این اقدام در جهت تقویت هواپیماهای جنگنده ‌«ای‌۱۰» ایالات متحده صورت می‌گیرد.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید در دو سال گذشته ایران دست کم پنج شناور تجاری را توقیف کرده و برای چندین شناور دیگر مزاحمت ایجاد کرده است. بیشتر این اقدامات در تنگه هرمز صورت گرفته است.

پیش‌تر نیز توییتر فارسی وزارت امور خارجه آمریکا ۱۸ ژوئیه از دستور وزیر دفاع ایالات متحده برای اعزام ناوشکن «و‌ اس‌ اس توماس هادنر» به منطقه خلیج فارس خبر داد.

براساس این اعلام، ایالات متحده در پاسخ به «رویدادهای نگران‌کننده‌» اخیر در تنگه هرمز، و با دستور لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، ناوشکن «یو‌ اس‌ اس توماس هادنر» را به همراه جنگنده‌‌های اف-۱۶ و اف-۳۵ برای حفاظت از «آزادی کشتیرانی» به منطقه خلیج فارس و دریای عمان اعزام می‌کند.

XS
SM
MD
LG