لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۴

استقبال «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» از تقویت بیشتر حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس


مانور مشترک امریکا با دیگر کشورها در خلیج فارس. آرشیو
مانور مشترک امریکا با دیگر کشورها در خلیج فارس. آرشیو

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته ای» از تصمیم دولت جو بایدن برای تقویت بیشتر حضور نظامی آمریکا و اعزام ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس باتان» به خلیج فارس به منظور مقابله با تهدیدهای ایران استقبال کرد.

«اتحاد علیه ایران هسته‌ای» که یک سازمان غیرحزبی و غیرانتفاعی در آمریکا است استقرار «یو‌اس‌اس باتان» توسط دولت بایدن در منطقه خلیج فارس را تحسین کرده است. این سازمان در پرتو خصومت فزاینده ایران علیه منافع دریایی ایالات متحده در خلیج فارس خواستار افزایش بازدارندگی در برابر چنین تهدیدهایی شد. گروه آمادگی «باتان» به ناوشکن «یو‌اس‌اس توماس هادنر» و هواپیماهای جنگنده اف-۱۶و اف-۳۵ اضافی که در ۷ ژوئیه اعزام شدند، ملحق می‌شود.

مارک والاس، سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد و مدیرعامل این سازمان در بیانیه‌ای گفت: «ما از دولت بایدن و وزارت دفاع ایالات متحده برای استقرار گروه آمادگی آبی خاکی باتان در منطقه تحت مسئولیت ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده در واکنش به تهدیدات و اقدامات نظامی رژیم ایران علیه ایالات متحده و منافع تجاری آن در منطقه تقدیر می‌کنیم. استقرار این گروه آمادگی، در کنار ناوشکن‌ها و هواپیماهای پیشرفته‌ای که ایالات متحده به خاورمیانه اعزام کرده است، بیانگر گام مهمی در تقویت بازدارندگی ایالات متحده در برابر فعالیت‌های فزاینده ایران متخاصم است.»

او همچنین گفت که برای اطمینان از بازدارندگی، ایالات متحده باید قوانین شفاف و قاطع برای مقابله با تخاصم نظامی ایران صادر و از آنها تبعیت کند. مارک والاس در این بیانیه استقرار گروه آمادگی «باتان» را هشداری توصیف کرد که ایران نباید اجازه داشته باشد بدون پاسخ قاطع نظامی ایالات متحده به هیچ کشتی در خلیج فارس حمله کند، به عرشه آنها وارد شود و یا مزاحمت ایجاد کند. مدیر عامل «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» افزود در غیاب واکنش قاطع در مقابل تهدیدهای فزاینده ایران، اعمال تحریم‌ها علیه ایران مختل خواهد شد و به خونریزی بیشتر و تشدید بالقوه تنش‌ها منجر خواهد شد.

پنتاگون در بیانیه‌ای در ۲۰ ژوئیه با اعلام استقرار ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس باتان» گفت: «ایالات متحده تعهد خود را برای تضمین آزادی ناوبری و بازدارندگی از فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در منطقه نشان می دهد. ما به همکاری با متحدان و شرکای همفکر خود که متعهد به جریان آزاد تجارت هستند، ادامه خواهیم داد.»

XS
SM
MD
LG