لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

همزمان با ورود جنگنده‌‌های آمریکایی به منطقه خاورمیانه، فرمانده سنتکام به اسرائیل رفت


همزمان با اعزام جنگنده‌های اف-۳۵ راهبردی آمریکا به منطقه خاورمیانه، ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده مرکزی ایالات متحده «سنتکام»، از اسرائیل بازدید و با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل و دیگر سران نظامی آن کشور گفت‌وگو کرد.

نشریه «المانیتور»، در گزارشی نوشت با وجود اختلافات اخیر بین ایالات متحده و اسرائیل بر سر قوانین بحث برانگیز و قانون اصلاحات قضایی، این دیدار نشان می‌دهد که «همکاری نظامی راهبردی» مشترک آمریکا و اسرائیل را باید از موضوعات «سیاست داخلی» اسرائیل، «جداگانه» بررسی کرد.

همزمان ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به سنتکام روز چهارشنبه در حساب توئتیر رسمی خود با به اشتراک گذاشتن تصویر دو فروند جنگنده راهبردی اف-۳۵ نوشت که این هواپیماهای متعلق به ارتش ایالات متحده آمریکا به منطقه تحت پوشش سنتکام رسیده‌اند.

در دیدار ژنرال مایکل اریک کوریلا و یوآو گالانت، چالش‌های امنیتی در منطقه، به ویژه فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی و حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های نیابتی در سوریه و لبنان مورد بررسی قرار گرفت.

در شرایطی که ایالات متحده همچنان نسبت به تغییرات قانونی اخیر اسرائیل ابراز نگرانی می‌کند، اما هر دو کشور آمریکا و اسرائیل بر تعهد خود نسبت به «امنیت راهبردی» تاکید دارند.

همچنین در این نشست مقامات بلند‌پایه نظامی، به تشدید اقدامات حزب‌الله در مرز لبنان و وضعیت ناآرام در کرانه باختری پرداخته شد.

در مجموع، این دیدار بر همکاری راهبردی ایالات متحده و اسرائیل در پرداختن به تهدیدات منطقه‌ای از جمله برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و فعالیت‌های تروریستی حزب‌الله تاکید می‌کند.

پیش‌تر نیز صدای آمریکا به نقل از پنتاگون خبر داده بود که علاوه بر ارسال جنگنده‌های اف- ۳۵ و اف- ۱۶ و ناوشکن مجهز به موشکهای هدایت‌شونده، نیروی تفنگدار دریایی به منطقه مسئولیت سنتکام که شامل ایران است اعزام می‌کند.

پنتاگون هدف از این اقدام را مقابله با حرکات جمهوری اسلامی درخلیج فارس و تنگه هرمز که مخل جریان آزاد کشتیرانی است، عنوان کرده است.

سنتکام بیست و نهم تیرماه با انتشار بیانیه‌ای گفته بود: نیروهای اعزامی شامل یک کشتی تهاجمی و همچنین یک کشتی پشتیبانی با قابلیت فرود در عرشه نیروی دریایی آمریکا به همراه کارکنان و تجهیزات مرتبط آنها است.

XS
SM
MD
LG