لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

جمهوری اسلامی ۴۰ متهم آتش‌سوزی اوین را به «۲۶۵ سال زندان و بیش از ۵ هزار ضربه شلاق» محکوم کرد


آتش‌سوزی در زندان اوین ـ آرشیو
آتش‌سوزی در زندان اوین ـ آرشیو

یک نهاد حقوق بشری گزارش داد که قوه قضاییه جمهوری اسلامی متهمان پرونده «آتش‌سوزی زندان اوین» را در مجموع به «۲۶۵ سال» زندان و «بیش از پنج هزار ضربه شلاق» محکوم کرده است.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه چهارم تیر گزارش داد که شعبه ۱۱۴۸ دادگاه کیفری دو استان تهران ۴۰ متهم پرونده آتش‌سوزی زندان اوین در سال ۱۴۰۱ را به تحمل «حبس، شلاق و دیه» محکوم کرد.

بنا بر رأی صادره توسط این دادگاه که ریاست آن را «جبار جوادی رمی» به عهده دارد، ۴۰ متهم این پرونده «مجید روشن‌نژاد، لقمان امین‌پور، میثم دهبان‌زاده، محمدحسین مرادیان، سینا میرزایی، مسعود حسین‌زاده، رضا حاجی، محمدسبحان موذن‌زاده، ایوب امامی‌زاده، نیما محمدی، علیرضا اسلمی، حمیدرضا ناظر، امیرحسین یوسف‌وند، میثم مرادیان، احمدرضا کونانی، سبحان حیات‌پور، ساسان زمانی، رضا سلمان‌زاده، حسین بهزادی، محمد گراوند، محمدحسین موسوی، قاسم محمدی، عرفان ظریف ابن کاظم، جلال نصرالهی، غلامحسن هاشمی سیاوشانی، مسعود پرچمی، حسن ملکشاهی، محمدعلی دلخواسته، سعید خداپور، میلاد ابوالوفایی، اشکان کافی، علیرضا والی، محمد خان‌میرزایی، کامران نادعلی، امید آستانه، علیرضا نظری، رحمان علیپور، علی موسوی، مجید کریمی و علی صادقی شیرسوار» معرفی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، ۴۰ متهم مذکور با اتهاماتی از جمله «تخریب اموال، اخلال در نظم زندان، سرپیچی و تمرد از دستور ماموران و قتل شبه‌عمد» روبه‌رو شده‌اند و بابت این اتهامات در مجموع به «۲۶۵ سال حبس، ۵۰۳۲ ضربه شلاق، دیه انسان و خروج از ایران» محکوم شدند.

این ارگان حقوق بشری درباره جزئیات رأی دادگاه که ۲۹ خرداد برگزار شده بود، نوشته متهمان «مجید روشن‌نژاد، لقمان امین‌پور، میثم دهبان‌زاده، سینا میرزایی، محمدسبحان موذن‌زاده، ایوب امامی‌زاده، احمدرضا کونانی، ساسان زمانی، محمد گراوند، سعید خداپور و علیرضا والی» هر یک به اتهام «تخریب اموال» به «شش سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق»، برای اتهام «اخلال در نظم زندان» هر یک به «۱۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق» و بابت اتهام «سرپیچی و تمرد از دستور مأموران» نیز به «۱۶ ماه حبس» محکوم شده‌اند.

علاوه بر این، «محمدحسین مرادیان، مسعود حسین‌زاده، رضا حاجی، نیما محمدی، علیرضا اسلمی، امیرحسین یوسف‌وند، میثم مرادیان، سبحان حیات‌پور، رضا سلمان‌زاده و محمدحسین موسوی» نیز هر یک برای اتهام «تخریب اموال» به «پنج سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق»، برای اتهام «اخلال در نظم زندان» به «یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق» و برای اتهام «سرپیچی و تمرد از دستور مأموران» به «یک سال حبس» محکوم شده‌اند.

همچنین دو متهم دیگر این پرونده، «نیما محمدی و علیرضا اسلمی» که در این گزارش عنوان شده تابعیت آنها روشن نیست، به عنوان مجارت تکمیلی «به اخراج از ایران» نیز محکوم شده‌اند.

پنج متهم این پرونده نیز که با اتهام «قتل شبه‌عمد» مواجه شده‌اند. جزئیات حکم صادره برای این افراد نیز در این گزارش ذکر شده است و بر اساس آن قاسم محمدی برای اتهام «تخریب اموال به شش سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق»، برای اتهام «اخلال در نظم زندان» به «۱۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق»، برای اتهام «سرپیچی و تمرد از دستور مأموران» به «۱۶ ماه حبس» و برای اتهام «قتل شبه‌عمد» به «پرداخت دیه کامل یک انسان و ۴۰ ماه حبس» محکوم شده است.

همچنین، متهمان «عرفان ظریف ابن کاظم، جلال نصرالهی، غلامحسن هاشمی سیاوشانی و مسعود پرچمی» نیز برای اتهام «تخریب اموال به شش سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق»، برای اتهام «اخلال در نظم زندان» به «۱۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق»، برای اتهام «سرپیچی و تمرد از دستور مأموران» به «۱۶ ماه حبس» و بابت اتهام «قتل شبه‌عمد» به پرداخت «یک چهارم دیه کامل یک انسان و ۴۰ ماه حبس» محکوم شده‌اند.

علاوه بر این،‌ دادگاه «حمیدرضا ناظر و حسین بهزادی» را نیز هر یک برای اتهام «تخریب اموال» به «۴۲ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق»، برای اتهام «اخلال در نظم زندان» به «یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق» و برای اتهام «سرپیچی و تمرد از دستور مأموران» به «یک سال حبس» محکوم کرده است.

بر اساس رأی صادره دادگاه، متهمان «محمدعلی دلخواسته، میلاد ابوالوفایی، محمد خان‌میرزایی، کامران نادعلی، علیرضا نظری، علی موسوی و مجید کریمی فتاح‌آباد» نیز هر یک برای اتهام «اخلال در نظم زندان» به «۱۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق» و برای اتهام «سرپیچی و تمرد از دستور مأموران» به «۱۶ ماه حبس» محکوم شده‌اند.

حکم صادره برای «حسن ملکشاهی، اشکان کافی، امید آستانه، رحمان علیپور و علی صادقی شیرسوار» نیز هر یک برای اتهام «اخلال در نظم زندان، یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق» و برای اتهام «سرپیچی و تمرد از دستور مأموران، یک سال حبس» است.

این زندانیان که در پی آتش‌سوزی شامگاه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ زندان اوین، با شکایت سازمان زندان‌ها مواجه شدند، در حال حاضر برای گذراندن دوران محکومیت مرتبط با پرونده‌های پیشین خود در زندان‌های تهران بزرگ و قزل‌حصار به سر می‌برند.

بر اساس گزارش پیشین هرانا، قاضی وکلای این متهمان را نپذیرفت و در جریان دادگاه که ۲۹ خرداد برگزار شد، رامین صفرنیا، وکیل چند تن از آنان را از جلسه «اخراج کرد و تنها به اخذ مکتوب دفاعیات» از متهمان بسنده کرد.

آتش‌سوزی در زندان اوین در پی متشنج شدن فضای این زندان در تهران هم‌زمان با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ رخ داد. در جریان این آتش‌سوزی صدای تیراندازی و انفجار به گوش رسید و شماری از زندانیان زخمی شدند و جان باختند.

پوران ناظمی، فعال حقوق بشر در ایران، در آن زمان بر اساس اخباری که از داخل زندان اوین به او رسیده بود، به صدای آمریکا گفته بود که مقامات به زندانی‌های در حال فرار از آتش و دود، شلیک کردند.

XS
SM
MD
LG