لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

بلاتکلیفی متهمان پرونده «بچه‌های اکباتان»؛ انتقال چهار زندانی سیاسی از بازداشتگاه سپاه به زندان قزل‌حصار


نوید نجاران، مهدی ایمانی، میلاد آرمون، مهدی حسینی، متهمان پرونده «بچه‌های اکباتان»
نوید نجاران، مهدی ایمانی، میلاد آرمون، مهدی حسینی، متهمان پرونده «بچه‌های اکباتان»

با وجود گذشت بیش از یک سال از بازداشت میلاد آرمون، محمدمهدی حسینی، مهدی ایمانی، و نوید نجاران، چهار تن از متهمان پرونده موسوم به «بچه‌های اکباتان»، این زندانیان سیاسی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان قزل‌حصار بازگردانده شدند و همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

بنا بر تازه‌ترین گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در روز چهارشنبه ۳۰ خرداد، درباره پرونده موسوم به «بچه‌های اکباتان»، میلاد آرمون، محمدمهدی حسینی، مهدی ایمانی، و نوید نجاران «اواسط خرداد» از بازداشت‌گاه «بند دو - الف زندان اوین» که به سازمان اطلاعات سپاه متعلق است، به زندان قزل‌حصار در استان البرز بازگردانده شده‌اند.

مقامات اطلاعات سپاه این چهار زندانی سیاسی را ۱۱ اردیبهشت از زندان قزل‌حصار به بازداشتگاه این نهاد در زندان اوین برده بودند و «پس از اتمام مراحل بازجویی» دوباره آنها را به قزل‌حصار برگردانده‌اند.

اواسط خرداد فواد چوبین، دایی دادخواه آرتین رحمانی معترض کشته شده در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که مدتی در بند ۲ قرنطینه زندان شیبان اهواز با نوید نجاران همبند بود، فاش کرد که «او حدود ۴۰ روز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه «تحت شکنجه جسمی و روحی» بوده تا به «اعتراف اجباری» وادار شود.

اوایل آبان ۱۴۰۱ و در پی کشته شدن یک بسیجی به نام آرمان علی‌وردی در شهرک اکباتان، بیش از ۵۰ تن از معترضان ساکن این شهرک در غرب تهران بازداشت شدند و قوه قضاییه برای ۱۴ تن از آنان کیفرخواست صادر کرد.

با وجود گذشت بیش از یک سال و نیم، پرونده میلاد آرمون، محمدمهدی حسینی، مهدی ایمانی،‌و نوید نجاران همچنان در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای امور جنایی ناحیه ۲۷ تهران جریان دارد و هنوز به شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک استان تهران برای رسیدگی فرستاده نشده است.

پرونده «بچه‌های اکباتان» در فروردین سال جاری به دلیل آنچه «نقص محرمانه» نامیده شده، از دادگاه به دادسرا بازگردانده شده است و به گفته محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع یکی از متهمان، این پرونده در مرحله «تکمیل تحقیقات درخواستی دادگاه» است.

حسین رئیسی، حقوقدان و وکیل دادگستری، پیش از این به صدای آمریکا گفته که بازگردانده شدن پرونده به دادسرا را نشانگر این دانسته که تحقیقات دقیقی انجام نشده و جای خوشحالی دارد چرا که احتمال دارد اتهام «محاربه که خطر اعدام را در پیش دارد» لغو شود.

بر اساس گزارش‌های پیشین، قوه قضاییه این معترضان را «محاربه» از طریق «تمسک به سلاح سرد و اقدام علیه امنیت ملی»، «مشارکت در قتل عمد» و «اخلال در نظم و آرامش عمومی» متهم کرده و پیام درفشان، وکیل دادگستری نیز، پیشتر اعلام کرده که این چهار تن با اتهام «محاربه» در زندان به سر می‌برند.

بخشی از پرونده متهمان پرونده موسوم به «بچه‌های اکباتان» در شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک استان تهران و بخش دیگری از آن در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست ابوالقاسم صلواتی جریان دارد.

بنا بر گزارش هرانا، میلاد آرمون متولد اسفند ۷۷، یازدهم آبان ۱۴۰۱ بازداشت شده و محمدمهدی حسینی متولد آذر ۷۷ نیز پانزدهم آذر همان سال بازداشت شده است.

همچنین مهدی ایمانی که متولد دی ۷۳ است، ۲۴ آذر ۱۴۰۱ بازداشت شده و تاریخ بازداشت نوید نجاران، متولد فروردین ۷۱، نامشخص است.

XS
SM
MD
LG