لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

چهار متهم پرونده «آتش‌سوزی زندان اوین» به ۳۳ سال حبس و ۵۱۸ ضربه شلاق محکوم شدند


آتش‌سوزی در زندان اوین
آتش‌سوزی در زندان اوین

دادگاه کیفری تهران، چهار متهم پرونده «آتش‌سوزی زندان اوین» در شامگاه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ را در مجموع به ۳۳ سال حبس و ۵۱۸ ضربه شلاق محکوم کرد.

به گزارش منابع حقوق بشری، شعبه ۱۱۴۸ دادگاه کیفری دو تهران به ریاست جبار جوادی‌رمی روز چهارشنبه ۳۰ خرداد، لقمان امین پور، میثم دهبان‌زاده و مجید روشن‌نژاد را هریک به هشت سال و هشت ماه حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق و و رضا سلمان‌زاده را به هفت سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

اتهامات این زندانیان، «تخریب اموال»، «اخلال در نظم زندان» و «سرپیچی و تمرد از دستور مامورین» عنوان شده است. متهمان تمامی این اتهامات را «بی‌اساس» خوانده و رد کرده‌اند.

لقمان امین‌پور در نامه‌ای در این مورد نوشت: «اگر کمک به زندانیان برای نجات جان‌شان و خلاصی از خفگی و زنده زنده سوختن، افساد فی الارض و اخلال و تمرد است، پس من به این اتهامات انتسابی افتخار هم می‌کنم.»

به نوشته این زندانی سیاسی، «عوامل زندان به جای کمک گرفتن از آتش‌نشانی و گروه‌های نجات و اطفاءحریق، بیش از ۶۰۰ گارد و نیروهای ویژه نوپو و لباس شخصی‌ها را خبر کرده و به جان زندانیان انداختند.»

در پی وقوع آتش‌سوزی در بندهای هفت و هشت زندان اوین در شامگاه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ که در جریان آن صدای شلیک گلوله و انفجار شنیده شد، ۹ زندانی جان باختند.

بر پایه گزارش‌ها، بیش از ۱۰۰ تن از زندانیان در جریان آتش سوزی هدف شلیلک گلوله و ضرب و جرح ماموران قرار گرفتند و شماری از آنها کشته و مصدوم شدند.

جلسه رسیدگی به اتهامات ۴۰ تن از متهمین پرونده «آتش‌سوزی زندان اوین» با شکایت سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد برگزار شده بود.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خانواده‌های زندانیان کشته‌شده، مسئولان زندان اوین و نهادهای امنیتی را مسئول قتل عزیزان‌شان دانسته و اعلام کرده‌اند که هیچ شکایتی از متهمین ندارند.

بنا بر این گزارش، پدر یکی از جان‌باختگان دلیل کشته شدن فرزندش را اصابت سه گلوله ذکر کرد و خانواده‌های دیگر کشته‌شدگان این حادثه هم تاکید کردند که مسئولان امنیتی و زندان اوین اجازه مشاهده پیکر فرزندان‌شان را به آنها نداده‌اند.

XS
SM
MD
LG