لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

سکته مغزی رضا سلمان‌زاده در زندان؛ منبع مطلع: مقامات از ارائه اطلاعات به خانواده خودداری می‌کنند


رضا سلمان‌زاده، پدر دادخواه مهدی سلمان‌زاده از کشته‌شدگان آبان ۹۸. آرشیو
رضا سلمان‌زاده، پدر دادخواه مهدی سلمان‌زاده از کشته‌شدگان آبان ۹۸. آرشیو

یک منبع آگاه روز جمعه ۱۴ اردیبهشت به صدای آمریکا گفت که رضا سلمان‌زاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان قزل‌حصار کرج، سکته مغزی کرده و به بیمارستان منتقل شده است.

به گفته این منبع آگاه،‌ مقامات زندان که پس از سکته مغزی و وخامت حال این زندانی سیاسی در زندان قزل‌حصار، او را به بیمارستان منتقل کرده‌اند، از ارائه هرگونه اطلاعات در مورد بیمارستان محل نگهداری او خودداری می‌کنند.

به گفته این منبع نزدیک به رضا سلمان‌زاده، خانواده او از طریق تماس همبندی‌های این زندانی دادخواه از انتقال او به خارج از زندان مطلع شده‌اند و همچنان در بی‌خبری از وضعیتش به سر می‌برند.

این منبع آگاه همچنین گفت که خانواده سلمان‌زاده به چند بیمارستان مراجعه کرده‌اند، اما هنوز نمی‌دانند مقامات زندان رضا سلمان‌زاده را به کجا برده‌اند و در چه وضعیتی به سر می‌یرد.

پیشتر ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از انتقال رضا سلمان‌زاده، پدر دادخواه مهدی سلمان‌زاده از کشته‌شدگان آبان ۹۸، به بیمارستان خبر داده بود.

«هرانا» نوشت: «رضا سلمان‌زاده شامگاه پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت، در پی وخامت حال جسمانی و با علائم سکته مغزی از زندان قزلحصار کرج به بیمارستان منتقل شد.»

هرانا پیشتر در مورد این زندانی نوشته بود که آقای سلمان‌زاده به دنبال آتش‌سوزی مهر ۱۴۰۱ در زندان اوین، با اتهاماتی از جمله «محاربه» و «افساد فی الارض» مواجه شد و تاکنون دادگاهی برای او برگزار نشده است.

رضا سلمان‌زاده در تاریخ ۱۲ شهریور سال گذشته از زندان اوین به زندان قزلحصار کرج منتقل شده بود.

او هفته گذشته همراه با زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی، در فایلی صوتی که به دست صدای آمریکا رسیده بود، با بیان این که «آزادی‌خواهانی» از جمله «رضا رسایی، عادل خوشکار، حبیب دریس، مجاهد کورکور، منصور دهمرده، عباس دریس، و میلاد آزمون» در «صف قتل حکومتی» و خطر اعدام قرار دارند، تأکید کردند: «آنچه بیش از هر چیز به قربانی آسیب می‌رساند سکوت تماشاگر است.»

به گفته این دو زندانی سیاسی، جمهوری اسلامی «هر زمان که با شکست در سیاست‌های خارجی و داخلی مواجه می‌شود، از جوانان ایران زمین انتقام سخت می‌گیرد. یک روز با روانه کردن مزدورانش در خیابان‌ها به عنوان گشت ارشاد به آزار و اذیت دختران و زنان می‌پردازد و روز دیگر با صدور احکام ظالمانه و ساختگی اعدام برای زندانیان سیاسی و آزادی‌خواه، و روزی دیگر با ایجاد پروپاگاندا و مانور رسانه‌ای در جهتی دیگر ملت را سرگرم می‌کنند و در خفا فرزندان مظلوم مان را اعدام می‌کنند.»

رضا سلمان‌زاده و زرتشت احمدی راغب در این پیام با یادآوری اجرای اعدام مجیدرضا رهنورد و محسن شکاری «در بی‌خبری» گفتند: «ما در مقابل این لجام‌گسیختگی حاکمیت سکوت نکرده و نخواهیم کرد.»

آنها با یادآوری اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی در روزهای سه‌شنبه، افزودند: «۱۴ هفته پیاپی هر سه‌شنبه به خاطر اعدام آزادی‌خواهان به صورت دسته‌جمعی در زندان قزل‌حصار در اعتصاب غذا هستیم و در صورت اعدام هر یک از عزیزان آزادی‌خواه نه‌تنها سکوت نخواهیم کرد، بلکه از گزینه‌های بیشتری برای جلوگیری از جنایات حاکمیت استفاده خواهیم کرد.»

این دو زندانی سیاسی از مردم ایران، فعالان سیاسی و مدنی، و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری خواستند که «در برابر ظلم ظالمان سکوت نکنند» و اضافه کردند: «قبل از این که طنابی برای گردن‌های آزادی‌خواهان ایران بافته شود، صدایشان باشید تا حسرتی دیگر توسط حاکمیت قتل و جنون بر دلمان نهاده نشود.»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG