لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

انتقال رضا محمدحسینی به انفرادی در پی افشای فشار بر زندانیان سیاسی؛ یاشار قضایی به زندان اوین منتقل شد


یاشار قضایی (راست) و رضا محمدحسینی
یاشار قضایی (راست) و رضا محمدحسینی

یک منبع مطلع در گفت وگو با بخش فارسی صدای آمریکا از انتقال رضا محمدحسینی به سلول انفرادی زندان قزل‌حصار و انتقال یاشار قضایی، فعال سیاسی، به زندان اوین برای ادامه اجرای حکم حبس خبر داد.

بر اساس اظهارات این منبع آگاه، رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی در پی اطلاع‌رسانی درباره تشدید فشارها بر زندانیان سیاسی و جیره‌بندی آب، در روز یک‌شنبه ۲۷ خرداد به سلول انفرادی زندان قزل‌حصار در استان البرز منتقل شده است.

مطابق فایل صوتی که بخش فارسی صدای آمریکا در اختیار دارد، رضا محمدحسینی می‌گوید ساعت ۹ صبح روز شنبه ۲۶ خرداد، مقامات زندان از جمله قبادی، معاون زندان قزل‌حصار، او را صدا کرده و گفته‌اند «بابت فایل صوتی» که در روزهای گذشته درباره «مشکلات زندان، شنود، سانسور، جیره‌بندی آب» و همچنین فایل پیشین درباره فشار بر این زندانی سیاسی و خانواده‌اش بیرون داده بود، «دستوری از اطلاعات سپاه با امضای نیری دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی» مبنی بر انتقال او به سلول انفرادی دریافت کرده‌اند.

رضا محمدحسینی در این فایل صوتی تأکید کرده است که «سلول انفرادی مصداق شکنجه است» و از این رو، «من نمی‌روم.»

به گفته منبع مطلع، در پی امتناع رضا محمدحسینی برای انتقال به سلول انفرادی، روز یک‌شنبه مقامات زندان قزل‌حصار این زندانی سیاسی مشروطه‌خواه را به زور به سلول انفرادی برده‌اند.

به گفته منبع مطلع، در پی انتقال رضا محمدحسینی به سلول انفرادی زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی، به این اقدام مقامات زندان اعتراض کرد و مسئولان زندان او را نیز به سلول انفرادی بردند.

بنا بر گزارش اختصاصی پیشین صدای آمریکا، رضا محمدحسینی، زرتشت احمدی راغب، و مصطفی رمضانی ضمن اعتراض بر تشدید فشار بر زندانیان سیاسی، از قطع مکرر تماس‌های تلفنی آنان و همچنین جیره‌بندی آب در زندان قزل‌حصار برای همه زندانیان خبر داده بودند.

همچنین پیش از آن رضا محمدحسینی در یک فایل صوتی درباره فشار اقتصادی مقامات جمهوری اسلامی برای تواب‌سازی زندانیان سیاسی هشدار داده و تأکید کرده بود که مقامات سپاه از سپردن وکالتنامه او برای انحصار وراثت تنها ارثیه پدری‌اش جلوگیری کرده‌اند تا او نتواند از پس مخارج خود در زندان بربیاید.

  • انتقال یاشار قضایی به اوین

منبع آگاه همچنین به صدای آمریکا گفت که یاشار قضایی، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه، پس از حدود یک سال و نیم مرخصی درمانی و با وجود مراجعه‌های مکرر برای تعیین تکلیف پرونده‌اش، روز ۲۶ خرداد برای اجرای حکم حبس به زندان اوین انتقال یافت.

یاشار قضایی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ است و پیش از این نیز سابقه زندان داشته است. او در جریان آتش‌سوزی زندان اوین در سال ۱۴۰۱ مجروح شده بود.

با وجود اعتراض و هشدارهای مکرر نهادهای حقوق بشری درباره اعمال فشار بر زندانیان سیاسی توسط جمهوری اسلامی در ایران، گزارش‌های متعددی از نقض حقوق زندانیان منتشر می‌شود.

از جمله در روزهای گذشته، همسر محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، از انتقال تنبیهی او به سلول انفرادی پس از «اعتراض به گران‌فروشی میوه و تره‌بار» به زندانیان و «دزدی آشکار» از آنها خبر داده بود.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG