لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۰

«مهاجرت» زمینه‌ساز نبردی دیگر بر سر لایحه بودجه در آمريکا


اعضای کنگره از پله‌های ساختمان کنگره در واشنگتن بالا می‌روند – ۹ مردادماه ۱۳۹۳ (۳۱ ژوئيه ۲۰۱۴)
اعضای کنگره از پله‌های ساختمان کنگره در واشنگتن بالا می‌روند – ۹ مردادماه ۱۳۹۳ (۳۱ ژوئيه ۲۰۱۴)

اعضای محافظه‌کار کنگره آمریکا، که مخالف سیاست‌های مهاجرتی باراک اوباما رئیس جمهوری آن کشورهستند، تهدید می‌کنند لایحه واجب‌التصويب بودجه را به موضوع مهاجرت گره زده و زمينه را برای نبردی بزرگ در ماه سپتامبر آماده خواهند کرد؛ نبردی که بالقوه می‌تواند باعث تعطيلی حکومت گردد.

۹ مهر ماه (اول اکتبر) آغاز سال مالی ايالات متحده است. نمایندگان مجلس که اکنون در تعطيلات تابستانی بسر می‌برند، روز ۱۷ شهريور ماه (۸ سپتامبر) از تعطیلات بازخواهند گشت. اما اين آخرين تعطيلات تابستانی آنها نيست، زيرا قرار است دوباره استراحت طولانی مدت ديگری را از ۲۸ شهريورماه (۱۹ سپتامبر) آغاز کنند. بنابراين زمان کمی برای توافق بر سر بودجه‌ای که قرار است هزينه‌های حکومت را تا ۹ مهرماه بپردازد وجود خواهد داشت.

یک سال پیش، کنگره مواجه با کار مشابهی شده بود. اما هنگامی که قانون‌گذاران تندروی موسوم به «تی‌پارتی»، به رهبری سناتور جمهوریخواه تد کروز از ایالت تگزاس بر استفاده از لايحه بودجه برای ساقط کردن قانون تاريخ‌ساز بيمه‌های خدمات درمانی باراک اوباما اصرار کردند، تلاش رهبران جمهوریخواه کنگره برای عبور و تصويب بدون مانع لايحه بودجه ناکام ماند.

ادارات فدرال برای مدت ۱۶ روز به دلیل کمبود بودجه تعطیل شد، تا اين که فشار مردم حزب جمهوریخواه را به پشيمانی وادار و بالاخره متقاعد به تصويب بودجه کرد.

اکنون، با غلبه روحيه جناحی و طرفداری تعصب‌آميز، که پيش از انتخابات ميان ‌دوره‌ای کنگره بيش از پيش افزایش يافته است، اصطکاک و مبارزات داخلی برسر لایحه مالی حتی بیشتر از سال گذشته می‌تواند شدت يابد.

علت اين امر، تا حدی آن است که اعضای کنگره پيش از آن که در باره درخواست اوباما برای تصويب بودجه اضطراری به توافق برسند، راهی تعطيلات تابستانی شدند. رئيس جمهوری گفته بود برای رسيدگی به سرازير شدن سیل کودکان آمريکای مرکزی، که بدون همراه بزرگسال و بطور غيرقانونی، وارد ايالات متحده شده بودند، به اين بودجه اضطراری نياز دارد.

اگر اوباما درخواست خود را تکرار کند، درخواستی که بیشتر جمهوریخواهان با آن مخالف هستند، اين امر می‌تواند جرقه رویارویی را بر سر لایحه بزرگتری بزند که لازمه ادامه کار حکومت است.

تازه اين در مقابل جنگ تمام عياری که اوباما می‌تواند در پائيز امسال به آن دامن بزند هيچ است. اگر رئيس‌جمهوری اعلام کند که بدون ارجاع به کنگره، يعنی طی اقدامی يک‌جانبه، به ميليون‌ها نفر ساکنان غيرقانونی موقتا اجازه اقامت و کار بدهد، این حرکت می‌تواند برخی از جمهوریخواهان را بی‌درنگ به مقابله به مثل وادار کند تا جلوی تصويب بودجه حکومت را بگيرند.

مثلا تصويب بودجه سال آينده را منوط به ممنوعيت انجام تغییر در سیاست‌های مهاجرتی کنند، اقدامی که سناتورهای دموکرات به احتمال زیاد با آن مخالفت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG