لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۵

رئیس جمهوری آمریکا: دیدار از مرز مکزیک بی‌مورد است


باراک اوباما رئیس جمهروی ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهروی ایالات متحده آمریکا

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به دالاس، در ایالت تگزاس رفت، و با ریک پری فرماندار جمهوریخواه و نیز اعضای گروه‌های مذهبی که برای کودکان مهاجر در نواحی مرزی مشترک با مکزیک کمک فراهم می‌آورند ملاقات کرد.

آقای اوباما انتقاد محافل گوناگون در مورد بازدید نکردن از مناطق مرزی را رد کرد و از کنگره خواست اعتبار لازم برای برخورد با موج اخیر مهاجران غیرقانونی را تصویب کند.

رئیس جمهوری در حالی وارد تگزاس شد که جمهوریخواهان در کنگره و حتی برخی از قانون‌گذاران دموکرات، او را ترغیب کرده‌اند از مرزها دیدن کند. در ماه‌های اخیر، مرز تگزاس شاهد ورود ده‌ها هزار مهاجر از آمریکای مرکزی، بوده که بسیاری از آنها کودک هستند.

آقای اوباما دیدار شخصی از مرز را به عنوان یک عمل تشریفاتی و تبلیغاتی رد کرد و گفت مقام‌های دولت او بارها به آن مناطق سفر کرده، به ارگواتمالازیابی اوضاع پرداخته و می‌دانند چه کارهایی باید انجام شود.

آقای اوباما همچنین گفت «کسانی که می‌گویند من باید از مرز دیدن کنم، در پاسخ به این پرسش که چه باید بکنم، پیشنهادهایی ارائه می‌دهند که در لایحه‌ای که من قبلاً به کنگره ارسال کردم، گنجانده شده است.»

در این لایحه مبلغ ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به عنوان بودجه اضطراری برای ایحاد بازداشتگاه‌ها، استخدام قاضیات بیشتر برای سرعت بخشیدن به بازگرداندن مهاجرانی که ادعای مشروعی جهت پناهندگی ندارند، و نیز تقویت نیروهای مرزی، تقاضا شده است.

با این حال منتقدین گفته‌اند تا رئیس‌جمهوری به مرز نرود، آنها به این لایحه رسیدگی نخواهند کرد. جان کورناین سناتور جمهوریخواه از جمله آنها است که می‌گوید پس از آن قانونگذاران به بررسی و کارهایی که باید برای حل مشکل انجام شود خواهند پرداخت.

رئیس جمهوری در جریان ملاقات با ریک پری گفت او اساساً با تمام نگرانی‌هایی که فرماندار مطرح نمود موافق است، و در ادامه افزود اگر کنگره درخواست بودجه اضافه را تصویب کند، راه‌های لازم فراهم خواهد شد. آقای اوباما همچنین گفت از پری درخواست کرده تا از نفوذ خود بر نمایندگان تگزاس در کنگره، برای تصویت سریع لایحه استفاده کند.

به گفته آقای اوباما پرسش این است که آیا قانونگذاران، بیشتر به مسائل و ملاحظات سیاسی علاقمند هستند یا به حل مشکل؟

در ماه‌های اخیر، فرماندار تگزاس اظهار نظر کرده است که رئیس جمهوری به دلایل سیاسی آگاهانه اجازه داده که بحران در مرزها شدت یابد.

اما به دلیل مشکل فعلی، رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مهاجرت در کنگره متوقف شده است. رئیس جمهوری و دیگر طرفداران لایحه می‌گویند اصلاح قانون به جلوگیری از آن نوع هجومی که در چند ماه گذشته اتفاق افتاده است، کمک خواهد کرد.

با این حال، برخی بدبینانه می‌گویند افزایش شمار مهاجران از آمریکای مرکزی ناشی از این تصور بوده است که آمریکا ازسخت‌گیری در اجرای قوانین مهاجرت می‌کاهد و همینطور، این شایعه که نیروهای مرزبانی به هر کودکی که از مرز بگذرد، بی‌درنگ پناهندگی می‌دهند.

اما مقامات دولت اوباما، و نیز ناظران مستقل در آمریکای مرکزی، می‌گویند فقر و هراس از خشونت قاچاقچیان مواد مخدر بسیاری از والدین را وادار کرده است تا فرزندان خود را در جستجوی مناطق ایمن، به شمال بفرستند.

آقای اوباما، جو بایدن معاون رئیس جمهوری و مقامات دیگر را برای بحث در باره راه‌های پرداختن به این مشکل در مبداً، به آمریکای مرکزی فرستاده است.

XS
SM
MD
LG