لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۹

اوباما: «بحران بودجه برنده نداشت»


رئیس جمهوری آمریکا گفت: «بحران سیاسی دشمنان آمریکا را دلگرم، و دوستانش را نگران کرد.»

رئیس جمهوری آمریکا بامداد پنجشنبه به وقت واشنگتن در کاخ سفید سخنانی پیرامون تعطیلی موقت دولت فدرال ایراد کرد.

باراک اوباما در این سخنان از نمایندگان دموکرات و جمهوریخواهی که در نهایت با توافق توانستند بر سر لایحه افزایش سقف استقراض و بازگشایی دولت توافق کنند، تقدیر کرد.

آقای اوباما همچنین از کارمندان دولت که طی ۱۶ روز اخیر بدون دریافت حقوق مشغول کار بوده اند یا در مرخصی اجباری به سر برده اند، تشکر کرد و بازگشت آنها را به کار، خوشامد گفت.

رئیس جمهوری آمریکا طی سخنان روز پنجشنبه خود به اهمیت رویکرد دموکراتیکی اشاره کرد که آمریکا بر مبنای آن بنیان نهاده شده و گفت که راه حل اختلاف نظر سیاسی میان سیاستگران، تلاش برای تعطیل کردن فعالیت های دولتی نیست، چرا که این ۱۶ روز ثابت کرده که همه آحاد جامعه آمریکا به خدمات دولت نیازمند و وابسته اند و نقش دولت، به رغم آنچه برخی منتقدان آن می گویند، اهمیت شایانی دارد.

آقای اوباما خاطرنشان کرد که زیربنای دموکراسی بر طرح اختلاف عقیده سیاسی استوار است، اما بحث پیرامون این اختلاف نظرها را می توان بدون به خطر انداختن اقتصاد آمریکا مطرح کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنان روز پنجشنبه خود در کاخ سفید همچنین گفت:

«بگذارید تصریح کنم که این بحران، برنده ای نداشت. کشمکش سیاسی چند هفته اخیر در واشنگتن زیان هایی غیرضروری به اقتصاد ما وارد کرده است. این زیان ها در بخش های گوناگون انعکاس یافته: سرمایه گذاری، اشتغال، کارآفرینی، کسب و کارهای کوچک و میزان خرید مصرف کنندگان. و البته باید به این همه، کلافگی مردم را از عملکرد واشنگتن نیز افزود.

به رغم آنکه برخی سیاستگران و نمایندگان کنگره می گویند مخالفت آنها برای نجات اقتصاد کشور بوده، روشن است که هیچ بحرانی به اندازه این مخالفت، به زیان اقتصاد‌ آمریکا تمام نشده است.

طی چهار سال اخیر، اقتصاد آمریکا رشد کرده، وضعیت اشتغال بهبود یافته، و عرصه اقتصاد کشور نیازمند پویایی و تحرک بیشتر است، عده ای از سیاستگران ما با مخاطره جویی، بحرانی ناخواسته و غیرضروری را به ساختار اقتصاد کشور تحمیل کردند. این گفته من نیست، عین گفته تحلیلگرانی است که «مخاطره جویی مکرر» را سبب بروز این بحران های خودساخته خوانده اند. این، نه یک دیدگاه سیاسی، که یک تحلیل اقتصادی است و دقیقا همین مخاطره جویی مکرر است که اقتصاد ما را تهدید می کند.

با این همه، چون همیشه، از این چالش نیز عبور می کنیم و به دنیا ثابت می کنیم که می تواند به ما تکیه کند و آمریکا هنوز امن ترین جای جهان برای سرمایه گذاری است و همچنان از اعتبار بالای اقتصادی برخوردار است.

این اعتماد جهانی اما، برای ما مسئولیت نیز می آفریند. مسئولیتی که بیش از دو قرن است که به دوش ماست. این، معنای واقعی اعتماد و اعتبار است. امروز می خواهم به آمریکاییان، کارآفرینان و سرمایه گذاران، و به جهانیان بگویم که اعتبار آمریکا به قوت خود باقی است. می خواهم بگویم که همچنان می توانند به ما تکیه کنند. اما به دوستانم در کنگره می گویم که ما راه درازی را برای کسب دوباره اعتماد شهروندان آمریکا در پیش داریم.

باید بر وظیفه اصلی تمرکز کنیم که به عهده ماست: تلاش برای رشد اقتصاد آمریکا، ایجاد شغل، تقویت طبقه متوسط، آموزش فرزندانمان، و ایجاد چشم اندازی روشن برای آینده اقتصادمان. این همه، البته، آسان نیست. اما با کوشش فراوان، میسر می شود. واقعیت آن است که همه آمریکاییان بر سر همه مسائل توافق نظر ندارند. و این، هیچ ایرادی ندارد. نفس دموکراسی همین است. مهم آن است که به دور از بحران آفرینی و بدون اتهام زدن به یکدیگر، بحث کنیم و در عرصه هایی که توافق نظر داریم، گام برداریم و پیشرفت کنیم.

سه موردی که به طور مشخص و عینی باید طی روزها و هفته های پیش رو مد نظر داشته باشیم و برای دستیابی به آنها بکوشیم، اینها هستند: رویکردی متوازن در قبال طراحی بودجه ای مناسب و منطقی، که تعهدی است که نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه ابتدای سال جاری سپردند.

دوم اصلاح ساختار و سیاست های معیوب مهاجرت این کشور و روزآمد کردن این سیاست هاست که در نهایت نفع اقتصادی بیشتری را هم برای آمریکا تضمین می کند، آنچه اقتصاددانان معادل یک تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار سود ناشی از رشد اقتصادی برآورد کرده اند. و این سود، با روزآمد کردن و اصلاح قوانین مهاجرت، می تواند طی دو دهه به دست آید.

سوم تصویب لایحه ای با تمرکز بر کشاورزی و مزارع کشور است تا از کشاورزان و مزرعه داران حمایت کنیم و به رونق کشاورزی کمک کنیم.»


باراک اوباما گفت که این بار نیز چون همیشه، آمریکا از این چالش اقتصادی سربلند بیرون آمده، و بار دیگر اثبات کرده که این کشور، امن ترین کشور دنیا برای سرمایه گذاری است. وی افزود که اکنون، باید به آمریکاییانی که سیاستگران را برگزیده اند و به پایتخت فرستاده اند تا درخدمتشان باشند، ثابت کنیم که می توانند به خدمات ما تکیه کنند.

آقای اوباما در بخش دیگری از سخنانش گفت: بحران سیاسی دشمنان آمریکا را دلگرم ساخت و دوستانش را ناراحت کرد، و کسی درآن برنده نشد.

رئیس جمهوری آمریکا کنگره، به ویژه جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان را ترغیب کرد قانون کشاورزی و اصلاح سیستم مهاجرت آمریکا را تصویب کنند.

آقای اوباما گفت در این مجادله برنده ای وجود ندارد و افزود «چند هفته گذشته زیانی کاملا غیر لازم به اقتصاد کشور وارد آورد.»
XS
SM
MD
LG