لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

واکنش نمایندگان کنگره به درخواست اوباما برای رسیدگی به کودکان پناهجو


استقبال ریک پری فرماندار ایالت تگزاس از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در فرودگاه دالاس - ۱۸ تیر ۱۳۹۳
استقبال ریک پری فرماندار ایالت تگزاس از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در فرودگاه دالاس - ۱۸ تیر ۱۳۹۳

درخواست رئیس جمهوری ایالات متحده برای تخصیص یک بودجه اضطراری ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری برای رسیدگی به بحران انسانی بوجود آمده از هجوم کودکان بی سرپرست به مناطق مرزی مشترک آمریکا با مکزیک، موضوع عمده بحث ها میان نمایندگان کنگره شده است. اعضای دموکرات کنگره خواهان اقدام فوری کنگره در مورد درخواست باراک اوباما هستند، در حالی که بیشتر جمهوریخواهان رئیس جمهوری دموکرات کشور را به خاطر بحران بوجود آمده مورد سرزنش قرار داده و از او می پرسند چرا از آن مناطق مرزی بازدید نمی کند.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه با جمعی از همکاران جمهوریخواه خود دیدار کرد، تا در مورد درخواست رئیس جمهوری برای تخصیص یک بودجه متمم اضطراری به جهت رسیدگی به اوضاع کودکان پناهجوی مستقر در مرزهای جنوب غربی کشور گفتگو کنند. به گفته منابع نزدیک به این گفتگوها، آقای بینر به نمایندگان حاضر در جلسه گفت لازم است تا پیش از تعطیلات طولانی تابستان، که از ماه اوت آغاز خواهد شد، به درخواست رئیس جمهوری رسیدگی شود.

آقای بینر پس از جلسه روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت جمعی از جمهوریخواهان که روی مسائل مربوط به مهاجرت تمرکز دارند، و نیز کمیته تخصیص بودجه مجلس، مشغول بررسی این درخواست هستند و او در حال حاضر منتظر اعلام نتیجه توسط آنهاست. آقای بینر در عین حال خواهان اقدامات قاطعانه تر در مورد امنیت مرزها شد و با بیان این که اگر ما امنیت مرزها را تامین نکنیم، هیچ چیزی تغییر نخواهد کرد، گفت اگر به درخواست رئیس جمهوری توجه کنید، (می بینید) فقط مربوط به رسیدگی به مشکل است. ما باید برای مسدود کردن مرزها کاری انجام داده و به این مشکل پایان دهیم؛ تا بتوانیم فراتر برویم و به مسئله بزرگتر یعنی اصلاحات مربوط به (قوانین) مهاجرت بپردازیم.

نمایندگان دموکرات نیز نشستی جداگانه برگزار کردند و خواستار اقدام فوری برای اجابت درخواست رئیس جمهوری شدند. جوزف کراولی نماینده دموکرات مجلس از ایالت نیویورک، در این زمینه گفت بله، ما باید این متمم بودجه را تصویب کنیم تا بتوانیم در مورد این بحران انسانی بوجود آمده کاری بکنیم؛ برای گروهی از کودکان، که از ترس از خشونت هایی که در کشور خود با آن روبرو بودند، به مرزهای ما پناه آورده اند.

مقام های اداره امنیت ملی آمریکا می گویند از حدود ۵۲ هزار کودک بی سرپرستی که در سال جاری از مرزهای ایالات متحده عبور کرده اند، بیشتر آنها از کشورهای السالوادر، گواتمالا و هندوراس هستند که خشونتهای مربوط به مواد مخدر در آنها شدت یافته است.

آقای اوباما روز چهارشنبه به تگزاس رفت تا درباره موضوع مرزها گفتگو کند، اما برنامه ای برای بازدید از مناطق مرزی ندارد. به همین خاطر با انتقاد گروهی از جمهوریخواهان سنای آمریکا روبرو شده است.

XS
SM
MD
LG