لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۸

کری: اختلاف بر سر بودجه به رهبری آمریکا صدمه می زند


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد که برخورد دوباره بر سر بودجه کشور از نفوذ کشور در جهان می کاهد و به رهبری جهانی آمریکا لطمه وارد می کند.
آقای کری گفت تعطیلی ۱۶ روزه بخشهایی از دولت سوالاتی در میان متحدانمان درباره توانایی واشنگتن به رهبری - چه در مورد مذاکرات صلح خاورمیانه و یا معاهده تجارت در حوزه آسیا پاسیفیک - ایجاد کرده است.

آقای کری که در یک «اتاق فکر» به نام مرکز آمریکایی پیشبرد سیاست ها سخن می گفت افزود: آنچه ما در واشنگتن انجام می دهیم عمیقاً برای آنها مهم است، از این جهت زخمی که به خودمان می زنیم - مانند تعطیلی دولت - دیگر هرگز نباید روی دهد. واقعیت ساده این است تعطیلی (دولت) نتایج موقت ولی واقعی در مورد توانایی ما در همکاری با شرکا و حفظ منافعمان در خارج ایجاد کرده است.

آقای کری اخیراً در اجتماع رهبران کشورها در اندونزی، مالزی و برونئی به جای باراک اوباما - که به دلیل مذاکرات درباره بودجه و تعطیلی دولت مجبور به ماندن در واشنگتن شد - شرکت کرد و مذاکرات واشنگتن را لحظه زودگذر سیاسی توصیف کرد که هیچ تاثیری بر تعهدات ایالات متحده در منطقه ندارد.

با این حال آقای کری که از سفر چند هفته ای به اروپا و آسیا به واشنگتن بازگشته است، گفت تعطیلی دولت بر اطمینان به دولت ایالات متحده در آن سوی اقیانوس تاثیر گذاشته است: «این لحظه سیاسی که بیشتر از سمبولیسم بود، و بسیار فراتر از یک مبارزه داخلی. عمیقاً برای قدرت ما و سرمشق بودن ما مهم است... در حالی که این فصل موقتاً بسته شده، ضرب الاجل دیگری چهره می نماید، تجربه ما باید هشداری سخت برای همه باشد.»

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: «اشتباه نکنید، خطر بزرگتر برای آمریکا از سوی رقبای بالنده نیست، از خطراتی است که ما قادریم با ایجاد اختلال و خطرآفرینی به خودمان بزنیم که در نتیجه، در جهان آن را به صورت خویشتن داری یا محدودیت رهبری آمریکا ببینند.»

قانونگذاران آمریکا در اواسط ماه جاری میلادی موفق به توافقی شدند که دولت را موقتاً از تعطیلی خارج کرد، بر اساس این توافق دولت تا ۱۵ ژانویه بودجه دارد و سقف بدهی ها تا هفتم فوریه تامین شده است. تا قبل از رسیدن به این تاریخ باید نمایندگان مجلس و سنا بر سر بودجه سالیانه و سقف بدهی های آمریکا به توافق برسند، وگرنه احتمال دوباره تعطیلی دولت وجود دارد.

آقای کری گفت متحدان آمریکا مذاکرات قانونگذاران آمریکا درباره بودجه را از نزدیک دنبال می کنند؛ و در حالی که تیتر رسانه های در امریکا بر دعوای احزاب سیاسی، و نظرسنجی ها درباره انتخابات ۲۰۱۶ متمرکز شده، برای رهبران خارجی توانایی آمریکا به رهبری جهان بیشتر مورد توجه است.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: من شخصاً اطمینان کامل دارم که ما می توانیم (رهبر جهان باشیم) و هستیم، ولی دیگران باید ببینند تا اعتمادشان دوباره سازی شود. در روزهای پیش رو، اگر ما بگذاریم که اختلافات داخلی بر دیپلماسی ما تاثیر بگذارد، این اختلافات بر ارزشهای مشترک و از آن مهمتر بر منافع مشترک تاثیر می گذارد.

آقای کری گفت: از این پس، سوال این نیست که آیا سیاستهای ما محدود به این طرف آبهاست، بلکه این است که آیا سیاست ما در عرضه رهبری مورد نیاز جهان متوقف می شود یا نه.
XS
SM
MD
LG