لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

افزایش نگرانی‌ها از تداوم اعتصاب غذای چند زندانی سیاسی در ایران


مریم کریم‌بیگی، زندانی سیاسی
مریم کریم‌بیگی، زندانی سیاسی

تداوم اعتصاب غذای چند زندانی سیاسی از جمله مریم کریم‌بیگی، خواهر دادخواه مصطفی کریم‌بیگی از جان‌باختگان سرکوب اعتراضات سال ۸۸، و رضا شهابی، فعال کارگری، موجی از نگرانی‌ها را نسبت به وضعیت سلامت آنها ایجاد کرده است.

شهناز اکملی، مادر خانم کریم‌بیگی، که اکنون ۱۰ روز از بازداشت و اعتصاب غذای او می‌گذرد، چهارشنبه شب در توییتی نوشت: «گاهی ناگهان از خواب بیدار می‌شوم و به اطاقش سر میزنم اما مریمم در اتاق نیست هراسان می‌شوم ... سیزده سال است صدای پسرم در خانه نپیچیده و حالا دخترم را ربودند، تنها فرزندم تنها امیدم در زندان و در اعتصاب غذاست، جان دخترم در خطر است.»

مریم کریم‌بیگی ساعت هفت صبح روز سه‌شنبه ۲۴ خرداد با یورش مأموران امنیتی به خانه‌اش، بازداشت شد و به بند امنیتی زندان اوین انتقال یافت.

محمد کریم‌بیگی، پدر این زندانی سیاسی، نیز در نهمین روز از بازداشت او با اعلام این که مریم «در سلول انفرادی» به سر می‌برد، تأکید کرده است که دخترش از «داشتن وکیل و تماس با خانواده» که «از حقوق اولیه بازداشتی است» محروم است.

آقای کریم‌بیگی «نگه داشتن متهم در انفرادی صرفا برای تحت فشار گذاشتن و اعتراف اجباری» را فاقد اعتبار دانسته است.

همچنین چند تن از زندانیان سیاسی، از جمله آرشام رضایی و زرتشت احمدی راغب، در اعتراض به بازداشت مریم کریم‌بیگی اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند.

پیش‌تر، شهناز اکملی در یک فایل تصویری که پس از بازداشت دخترش منتشر کرد، با تأکید بر این که «من نه از زندان می‌ترسم، نه از بازجویی و تهدید شما»، عنوان کرد: «صدای دادخواهی‌مان را تا زمانی که زنده هستم بلند می‌کنم.»

علاوه بر این، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای نسبت به وضعیت سلامت رضا شهابی، عضو این سندیکا، در دهمین روز اعتصاب غذا هشدار داد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای نسبت به شرایط سلامت رضا شهابی، فعال کارگری، در دهمین روز اعتصاب غذای او در زندان هشدار داد و تأکید کرد که «ادامه آزار جسمی و روانی» و «بازجویی‌های بیشتر او» نمی‌تواند باعث تسلیمش شود و «تنها او را به سمت مرگ می‌راند.»

XS
SM
MD
LG