لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

پژوهش جدید: چطور «واکسن سرطان» جدید با تومورهای سراسر بدن مبارزه می کند


عکس تزئینی
عکس تزئینی

بنا به یک پژوهش کوچک، تزریق «واکسن» جدید سرطان به یک غده سرطانی مجزا، باعث تحریک سیستم دفاعی بدن و حمله آن به سلول‌های سرطانی در نقاط دیگر بدن می شود.

پژوهشگران می گویند که در این درمان آزمایشی، غده سرطانی در واقع به «کارخانه واکسن سرطان» تبدیل می شود، یعنی جایی که سلول های سیستم دفاعی بدن پیش از اینکه به مبارزه با سلول های سرطانی بروند، با نوع آن آشنا می شوند.

دکتر جاشوآ برودی، مدیر برنامه ایمونوتراپی لنفوم در دانشکده پزشکی ایکان در مانت سینای نیویورک، و رهبر و ناشر این پژوهش می گوید که پس از تزریق واکسن تنها به یک غده، «می بینیم که غده های دیگر در سراسر بدن آب می شوند و از بین می روند.»

این پژوهش، که نتایج آن روز دوشنبه (۱۹ فروردین) در ژورنال پزشکی «نیچر مدیسن» منتشر شد، هنوز در مراحل خیلی اولیه است. این درمان تنها روی ۱۱ بیمار که به سرطان لنفوم غیرهاجکین (یکنوع سرطان که به سیستم دفاعی بدن مرتبط می شود) انجام شده است، و به همه جواب نداده است. ولی در آنهایی که جواب داده ، دوره بهبودی خیلی طولانی بود. و این نتیجه به اندازه کافی امیدوارکننده است که اکنون پژوهشگران این نحوه درمان را روی بیماران مبتلا به سرطان پستان، و سرطان سر و گردن آزمایش می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG