لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۸

هنگام زدن کرم ضدآفتاب به صورت پلک‌هایتان را فراموش نکنید


نازک‌ترین بخش پوست انسان در پلک ها است. این بافت نازک تنها یک میلیمتر قطر دارد. نازک بودن پوست پلک، پلک زدن را راحت تر کرده ولی آن را در مقابل اشعه فرابنفش حساس تر و آسیب پذیرتر می کند. ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان پوست در پلک ها رخ می دهد.

به گزارش رادیو عمومی ملی «ان پی آر»، بنا به یک مطالعه جدید که روز چهارشنبه در ژورنال علمی «پلاس وان» (PLOS One) منتشر شد، متأسفانه همین بخش حساس بدن، هنگام زدن کرم ضد آفتاب اغلب نادیده گرفته می شود.

در این پژوهش به ۸۴ شرکت کننده کرم مرطوب کننده ضد آفتاب داده شد تا به تمام صورت خود بزنند. سپس یک تیم پژوهشی بریتانیایی با استفاده از دوربین های فرابنفش صورت آنها را مطالعه کرد؛ اکثر شرکت کنندگان علاوه بر این که تقریباً ۲۰ درصد از صورت خود را جا انداخته بودند، بلکه بیشتر آنها به پلک هایشان کرم نزده بودند.

وقتی به آنها تنها کرم ضد آفتاب داده شد، پوشش صورت آنها بهتر بود ولی هنوز ۱۴ درصد از صورتشان را کاملاً با ضد آفتاب نپوشانده بودند.

جاشوآ زایکنر متخصص پوست و پژوهشگر در بیمارستان «مانت سینای» شهر نیویورک می گوید، بخش های حساس و آسیب پذیر پوست که بیشتر در خطر ابتلا به سرطان هستند، مثل گوش ها، پلک ها، و گردن، به ویژه کنار گردن معمولا فراموش می‌شوند.

دکتر زایکنر می افزاید لب پائین نیز بخش دیگری است که نه تنها پوست نازک دارد، بلکه سطح آن رو به بالا بوده و بیشتر در معرض نور آفتاب است.

یکی از دلایل نزدن کرم ضد آفتاب به پلک ها شاید به دلیل این باشد که چشم ها را می سوزاند.

ولی متخصصین پوست تأکید می کنند که حفاظت از پلک ها خیلی مهم است. با نزدیک شدن تابستان، پزشکان توصیه می کنند هنگام بیرون رفتن، علاوه بر استفاده از کرم های ضد آفتاب، چشم ها و صورت خود را با عینک آفتابی و کلاه لبه دار (لبه پهن) محافظت کنید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG