لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

پژوهش جدید: نوشیدن زیاد قهوه شاید خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد


گفته می شود که قهوه منفعت های زیادی برای سلامت یک فرد دارد، مثل طول عمر، کاهش خطر ابتلا به افسردگی، پیشگیری از سکته قلبی، و حتی برخی از سرطان ها.

ولی بنا به یک تحقیق جدید ممکن است قهوه مضر هم باشد: پژوهشگران نوشیدن دو فنجان یا بیشتر قهوه یا چای در روز را به افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه ربط داده اند.

به گزارش وبسایت علمی «لایو ساینس»، نتایج این مطالعه در ۳۱ مارس (اول فروردین)، در نشست سالانه انجمن تحقیقات سرطان آمریکا ارائه داده شد.

ارتباط نوشیدن قهوه با سرطان ریه شامل حال افراد غیرسیگاری نیز می شود. چون خیلی ها ممکن است فکر کنند افرادی که سیگار می کشند بیشتر قهوه و چای می نوشند.

در مطالعه جدید، یک گروه از پژوهشگران بین المللی، اطلاعات داده شده از ۱۷ مطالعه جداگانه را، که شامل ۱.۲ میلیون شرکت کننده از آمریکا و آسیا بود، مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

در این مطالعه افرادی که چای یا قهوه می نوشیدند یا سیگار می کشیدند، مشخص شده بودند. نیمی از شرکت کنندگان نیز غیرسیگاری بودند. شرکت کنندگان تقریباً به مدت هشت سال و نیم تحت نظارت پژوهشگران بودند. در طول این مدت بیش از ۲۰ هزار و پانصد نفر به سرطان ریه مبتلا شدند.

پژوهشگران متوجه شدند افراد غیرسیگاری که در روز ۲ فنجان یا بیشتر قهوه می نوشیدند ۴۱ درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان ریه بودند و این خطر در آنهایی که همین اندازه چای می نوشیدند، ۳۷ درصد بالاتر از افرادی بود که چای یا قهوه نمی‌نوشند. بین قهوه و چای معمولی و بدون کافئین نیز تفاوتی دیده نشد.

البته در مطالعات دیگر، چای برای سلامت چشم و جلوگیری از گلوکوم یا آب سیاه مفید شناخته شده است. همینطور نوشیدن قهوه خطر بعضی دیگر از سرطان ها، مثل سرطان پستان را کاهش می دهد.

دکتر جولی فیشر، سرطان شناس در انستیتیو سرطان «لوین» در ایالت کارولینای شمالی، که خودش بخشی از این پژوهش نبود، به «لایو ساینس» گفت که این یافته بسیار جالب است، اما به نظر او مطالعات بیشتری لازم است، چرا که «شاید نحوه دم کردن قهوه نیز مهم باشد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG