لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

پژوهش جدید: نوشیدن یک بطری شراب در هفته به اندازه ۱۰ نخ سیگار در هفته می تواند سرطانزا باشد


بنا به یک مطالعه جدید که اخیراً در ژورنال «بایومدیکال» یا BMC منتشر شده است، ضرر نوشیدن یک بطری شراب در هفته، معادل ضرر کشیدن پنج نخ سیگار برای مردان و ده نخ سیگار برای زنان در همین مدت زمان است – حد اقل اگر بخواهید از نظر افزایش خطر سرطان در نظر بگیرید.

به گزارش هافینگتون پست به نقل از سایت علمی «لایو ساینس»، پژوهشگران بریتانیایی کشف کردند که در یک گروه غیرسیگاری، نوشیدن یک بطری شراب در هفته، خطر ابتلا به سرطان را تا ۱ درصد در مردها و تا ۱.۴ درصد در زن‌ها بالا می برد.

ناشرین این پژوهش با استفاده از مطالعه جمعیت بریتانیا و داده های مربوط به سلامتی در دست، همینطور اطلاعات مربوط به سرطان هایی که به مصرف سیگار یا الکل مربوط می شوند، به این نتیجه رسیده اند.

هدف پژوهشگران با مقایسه الکل با سیگار ترسیم تصویر واضح تری از ارتباط مصرف مشروبات الکلی و خطر ابتلا به سرطان برای عموم است.

با وجود این که مطالعات ارتباط نزدیکی بین مصرف الکل و ابتلا به برخی از سرطان ها پیدا کرده اند ولی این ترکیب شیمیایی تنها عامل ابتلا به این بیماری نیست.

به گفته پژوهشگران شاید هنوز زود است که بخواهید نوشیدن یک گیلاس شراب با شام را کاملاً ترک کنید، ولی این کشفیات حد اقل این آگاهی را به شما می دهد تا بتوانید میزان مصرف الکل خود را ارزیابی کنید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG